Antyoksydanty – najwartościowsze składniki odżywcze?
10-06-2024Antyoksydanty – najwartościowsze składniki odżywcze?
Antyoksydanty są szeroką grupą związków chemicznych wystepujących w przyrodzie oraz posiadających właściwości neutralizowania wolnych rodników. Obecnie wiele się mówi o antyoksydantach i ich dobroczynnych właściwościach przeciw-nowotworowych, zmniejszających ryzyko cukrzycy, chorób serca oraz spowalniających starzenie organizmu.
Anoreksja – czym jest i jak ją leczyć?
20-05-2024Anoreksja – czym jest i jak ją leczyć?
Anorexia nervosa, inaczej jadłowstręt psychiczny, jest zespołem chorobowym który polega na świadomych ograniczeniach w przyjmowaniu pokarmu, co powoduje sukcesywny spadek masy ciała i osiągnięcie wymarzonej, szczupłej sylwetki. Jest zaburzeniem odżywiania które prowadzi do licznych zaburzeń metabolicznych i hormonalnych.
Bulimia – niebezpieczna choroba psychosomatyczna
20-05-2024Bulimia – niebezpieczna choroba psychosomatyczna
Bulimia (bulimia nervosa) określana mianem żarłoczności psychicznej jest przewlekłą chorobą psychosomatyczną z grupy zaburzeń odżywiania. Chorzy odczuwają znacząca rozbieżność między idealnym obrazem a realnym obrazem ciała.
Truskawki – witaminowa bomba dla zdrowia i urody
26-04-2024Truskawki – witaminowa bomba dla zdrowia i urody
Początek czerwca to czas kojarzący się wszystkim z truskawkami, które są zapowiedzią zbliżającego się lata. Te sezonowe owoce cieszą wszystkich słodkim smakiem, apetycznym wyglądem i aromatycznym zapachem – ale nie tylko. Okazuje się, że oprócz niewątpliwych walorów smakowych truskawki są owocami niskokalorycznymi, zawierającymi mało tłuszczu – są cennym źródłem błonnika, a także zawierają antyoksydanty, które chronią komórki organizmu przed wolnymi rodnikami
Zmiana stylu życia i diety – antidotum na refluks przełyku?
18-04-2024Zmiana stylu życia i diety – antidotum na refluks przełyku?
Czym jest refluks przełyku? Jak najczęściej się objawia? Jak sobie z nim radzić? Czy zmiana stylu życia i przestrzeganie odpowiedniej diety przy refluksie może nas uchronić przed niemiłymi dolegliwościami, takimi jak zgaga czy kwaśne odbijanie?
Błonnik pokarmowy – otyłość, cukrzyca i choroby układu krążenia
15-04-2024Błonnik pokarmowy – otyłość, cukrzyca i choroby układu krążenia
Korzyści płynące z prawidłowej podaży błonnika są widoczne na wielu płaszczyznach. Choroby układu krążenia, otyłość, cukrzyca typu 2, to tylko niektóre jednostki chorobowe i zespoły objawów chorobowych w których spożycie błonnika ma znaczenie zarówno w prewencji jak i leczeniu. Prawidłowe spożycie włókna pokarmowego zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, obniżając występowanie czynników, które wywołują i pogarszają przebieg tych chorób.