Truskawki – witaminowa bomba dla zdrowia i urody

Początek czerwca to czas kojarzący się wszystkim z truskawkami, które są zapowiedzią zbliżającego się lata. Te sezonowe owoce cieszą wszystkich słodkim smakiem, apetycznym wyglądem i aromatycznym zapachem – ale nie tylko. Okazuje się, że oprócz niewątpliwych walorów smakowych truskawki są owocami niskokalorycznymi, zawierającymi mało tłuszczu – są cennym źródłem błonnika, a także zawierają antyoksydanty, które chronią komórki organizmu przed wolnymi rodnikami.

Porcja 100 g truskawek zawiera 60 mg witaminy C, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie dla osób dorosłych. Zaskakującym może być fakt, że truskawki zawierają znacznie więcej witaminy C niż pomarańcze i inne owoce cytrusowe. Witamina C jest bardzo ważnym przeciwutleniaczem, chroniącym komórki przed działaniem wolnych rodników, a także zwiększającym odporność i wspomagającym wchłanianie żelaza. Oprócz tego truskawki zawierają witaminy z grupy B, witaminy A, E, PP, która regulują dotlenienie krwi, a także szereg mikroelementów: chroniącego przed anemią żelaza, wzmacniającego kości wapnia oraz fosfor, magnez i mangan. Dodatkowo, zawarty w truskawkach kwas foliowy zapobiega depresji oraz wspomaga pracę i rozwój mózgu.

Truskawki 100 g

energia:  28 kcal
węglowodany: 7,2 g
białko: 0,7 g
tłuszcze: 0,4 g
błonnik: 1,8 g
indeks glikemiczny (IG):  40

Porcja truskawek jest cennym źródłem błonnika. Badania wykazały, że może on wpływać na obniżenie poziomu tzw. „złego cholesterolu” we krwi. Ponadto błonnik usprawnia procesy trawienne. Zawarte w truskawkach pektyny pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne regulują trawienie oraz przyspieszają przemianę materii.Dokładnie 100 g truskawek to zaledwie 28 kcal – można je zatem jadać niemal bezkarnie. Są żółciopędne, a więc stymulują pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Dodatkowo truskawki są moczopędne (w 90% składają się z wody) – wspomagają pracę nerek oraz pomagają uzyskać spadek wagi. Jest to idealna przekąska dla diabetyków, gdyż w porównaniu do innych owoców ich indeks glikemiczny jest zdecydowanie niższy (IG=40). W związku z tym organizm nie jest narażony na nagłe skoki poziomu insuliny we krwi. Ponadto, enzym bromelina zawarty w truskawkach rozkłada białko pokarmowe oraz przyspiesza metabolizm tłuszczów i węglowodanów, co również wpływa na proces odchudzania.

Korzyści wynikające ze spożywania truskawek są nieocenione. Istnieją potwierdzone naukowo dowody, że owoce te przyczyniają się do obniżenia ryzyka chorób układu sercowo- naczyniowego. Regularne spożywanie truskawek bogatych w antocyjany może obniżyć ryzyko zawału serca u kobiet w średnim wieku o niemal 32% – wskazują na to badania przeprowadzone przez naukowców z Norwich Medical School w Wielkiej Brytanii.

Obecna w truskawkach kwercetyna jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, który może wpływać na obniżenie ryzyka miażdżycy oraz chronić przed uszkodzeniami powodowanymi przez lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL). Związek ten może również mieć istotne właściwości przeciwnowotworowe. Niemniej jednak konieczne są dalsze badania tej dobrze zapowiadającego się substancji.
Truskawki są zdrowymi, smacznymi owocami – dostępnymi w sezonie. Ich jedzenie to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale także zastrzyk zdrowia dla całego organizmu. Co roku zadowalają nas swoim smakiem, zatem warto korzystać z ich właściwości – dopóki to możliwe!
Piśmiennictwo

autor:
Aleksandra Nowak
biolog absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego

Rate this post