Sześć powodów dla których dieta to za mało


Zniechęcenie do sportu (powodujące zmniejszenie aktywności fizycznej), nagła ochota na słodycze (przyczyniająca się do zwiększenia przyjmowania kalorii), najczęściej to już wystarczy aby utracić kontrolę nad sferą życia związaną z odchudzaniem. Zazwyczaj szybko potem chcemy schudnąć, ale pomimo licznych prób nie możemy tego zrobić. 

  • poprawne odchudzanie

Przywoływano już niejednokrotnie niezliczone badania dotyczące braku długotrwałej skuteczności diet, w poszukiwaniu rozwiązań długoterminowych wiele osób zapędziło się w spiralę przejadania się, skoków masy ciała, efektu jojo czy też skrajnego wyniszczenia spowodowanego kolejną „kapuścianą dietą”.

 

Dlaczego?

Pacjent pojawiający się z problemem nadwagi u lekarza czy dietetyka otrzymuje przecież wskazówki dotyczące sposobu w jaki powinien się odżywiać. Wraca z przekonaniem, że to już wszystko, powinno wystarczyć. Z dużym zapałem podchodzi do nowego zadania, często przeglądając liczne motywatory od razu postanawia diametralnie zmienić swoje życie. Na początku zapał jest silny, przygotowywanie posiłków na zapas, regularne jedzenie, coraz luźniejsze spodnie. Jest dobrze, czasem nawet się porusza. Z upływem tygodni zapał jednak się zmniejsza, frustracja wzrasta. Coraz rzadziej chce się przygotowywać posiłki, a coraz większe obostrzenia zaczynają powodować bunt. Jest zimno, dziś odpuszczę sobie ruch… Może być też inaczej - duże chęci pozwalają wytrwać w nowych postanowieniach przez kilka miesięcy, sukces jest spektakularny, znajomi zachwyceni a pacjent z dumą wymienia całą zawartość szafy. Tylko co dzieje się później? Dlaczego utracone kilogramy wracają jak bumerang? Czemu za chwilę znów trzeba zmieniać rozmiar ubrań? 

zatracenie podczas odhcudzania

Przyczyn należy szukać u podstaw, ponieważ proces chudnięcia zaczyna się w głowie, nie w lekarskim gabinecie.

 

1. Chudnięcie powinno się rozpocząć od zatrzymania procesu tycia. Brzmi prosto, jednak nie chodzi tu wyłącznie o rozpisanie nowego zapotrzebowania kalorycznego. W tym celu konieczne jest wykrycie i wyeliminowanie czynników, które dotychczas powodowały tycie. Myślenie, że sama utrata wagi rozwiązuje problem to popularna iluzja.

2. Kontrola nad zachowaniem. Konieczne jest tu zrozumienie, że odchudzanie to efekt uboczny działania, a nie główny cel. Nie jest możliwe długotrwałe kontrolowanie wagi, bez kontroli procesu jedzenia. Nacisk należy tu położyć przede wszystkim na reakcje emocjonalne i utrwalone zachowania związane z jedzeniem i aktywnością fizyczną.

3. Skoro mam przepis na obiad to mogę też dostać przepis na prawidłowe odżywianie. Zdecydowanie nie! Różnica jest podstawowa, składniki obiadu w większości przypadków nie zamierzają nam się przeciwstawiać, w przeciwieństwie do naszego ciała i umysłu. Procesy zachodzące w organizmie nieustannie się zmieniają, myślenie o nich jako o czymś stałym jest więc nieporozumieniem. Zniekształcenia postrzegania, które są naszą nieodłączną częścią, sprawiają, że konieczna staje się pomoc (psychologa, dietetyka, psychodietetyka czy przyjaciela), który będzie monitorować postępy.

załamanie podczas diety

4. Zmiany, które pozostaną trwałe muszą być endocentryczne (skierowane do wewnątrz). W tym celu niezbędne jest zadbanie o dostępne zasoby energii psychicznej. Istotny jest więc nie tylko bilans dostarczanych i spalanych kalorii, ale również poziom energii psychicznej. Jest ona bowiem paliwem napędzającym naszą chęć do zmiany.

5. Oddziaływanie lekarskie i dietetyczne skupia się na przekształceniu postaw, poprzez odwołanie do formułowanych zaleceń. To dobrze, pozwala na modyfikację przekonań, konieczne jest jednak uzupełnienie o zmianę w systemie doświadczeń. Niezbędna jest korekta istniejących zachowań automatycznych. Stare utrwalone schematy pamięciowe nie podlegają zmianie, dlatego tak istotne jest zastąpienie ich innym konstruktywnym wzorcem. Wypracowanie nowych schematów powinno odbyć się na drodze zmiany jawnych przejawów postaw utajonych (czyli tych których istnienia nie jesteśmy świadomi). W tym celu konieczne jest równoczesne oddziaływanie na polu psychologicznym.

6. Ponieważ każda z osób jest różna, nie można mówić o jednym uniwersalnym sposobie odżywiania dobrym dla wszystkich. Owszem, aby przekazać wiedzę potrzebne są pewne uogólnienia, jednak na poziomie oddziaływania jednostkowego konieczna jest staranna analiza zarówno cech danej osoby jak i jej uwarunkowań środowiskowych. Tylko uwzględniając pacjenta jako całość możliwe jest odkrycie najlepszego możliwego sposobu oddziaływania. W tym celu warto przeprowadzić wnioskowanie dotyczące chociażby stylu jedzenia, tego co stanowi podstawową motywację do zmiany, cech osobowości warunkujących działanie czy chociażby przyzwyczajeń wyniesionych z domu rodzinnego. Przydatnym oddziaływaniem może się również okazać ustalenie prawdziwego celu zmiany oraz praca nad samowzmacnianiem.

motywacja - sukces

Utrata wagi tylko i wyłącznie na podstawie bilansu kalorycznego jest możliwa, w końcu nawet spadek kilogramów w wyniku głodzenia daje widoczne efekty. Jeśli jednak zależy nam na jej długotrwałości, musimy zajrzeć głębiej. Prawdziwa zmiana to nie tylko modyfikacja jadłospisu, to przede wszystkim i na początku zmiana myślenia i działania. Poprawa w obszarze motywacji i własnego spojrzenia jest niezbędna, jeśli ma stać się motorem działania trwającego całe życie, a nie tylko jednorazowej sylwestrowej lub przedślubnej akcji zmieszczenia się w sukienkę, która kolejny rok będzie znów wisieć samotnie w szafie.

 

Piśmiennictwo:

Wieczorkowska – Wierzbińska G., Psychologiczne ograniczenia, Warszawa 2011

autor:
mgr psychologii Agata Orłowska
spec. psychologii klinicznej
absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego

« Powrót do bazy wiedzy

O nas

akredytacja-kuratorium-oswiaty.jpg

Akademia Dietetyki jest wyspecjalizowaną placówką oświatową, której organem założycielskim jest Fundacja Rozwoju Kapitału Ludzkiego.

więcej...

Nasi wykładowcy

image_1.jpg

Agnieszka Guligowska

dyrektor merytoryczny

image_3.jpg

Sylwia Szota

Gdańsk

image_5.jpg

Paweł Janus

Kraków

image_20.jpg

Olga Mrawiec

Warszawa

robert-gajda.jpg

Robert Gajda

Wrocław


Dla uczestników szkoleń

akademia-dietetyki-regulamin.jpg

Regulamin

Regulamin placówki oświatowej "Akademia Dietetyki" - Centrum Kształcenia Ustawicznego...

więcej...

absolwent-dietetyki.jpg

Co potrafią nasi absolwenci?

Absolwenci Akademii Dietetyki są profesjonalnie przygotowani do pracy w obszarze dietetyki...

więcej...

egzamin-dietetyk.jpg

Literatura obowiązkowa i uzupełniająca

czyli, co warto przeczytać, aby wiedziec więcej...

więcej...

kurs-dietetyki.jpg

Niezbędnik kursanta

czyli, co każdy uczestnik szkolenia wiedzieć powinien... 

więcej...


Wyróżnienia, podstawy prawne

kuratorium-oswiaty-w-lodzi.jpg

Akredytacja Kuratora Oświaty w Łodzi

Najwyższa jakość naszych szkoleń została potwierdzona przyznaniem akredytacji Kuratora Oświaty w Łodzi.

więcej...

Egzamin potwierdzający przygotowanie do zawodu

Kurs zaawansowany dietetyki kończy się egzaminem umożliwiającym potwierdzenie przygotowania do zawodu dietetyk.

więcej...

Zaświadczenia

Akademia Dietetyki jako placówka oświatowa, ma prawo wydawania zaświadczeń o ukończeniu danego szkolenia na drukach MEN.

więcej...

Opinie o Akademii Dietetyki 

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Lublinie - opinie

"Program szkolenia był zgodny z moimi oczekiwaniami. Materiał przekazywany w sposób jasny i klarowny. Kurs podstawowy zachęcił do poszerzania swojej wiedzy na kursie zaawansowanym."

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Gdańsku - opinie

"Organizowany przez Akademię Dietetyki kurs oceniam jak najbardziej pozytywnie. Jego forma w zadawalającym stopniu spełniła moje oczekiwania, ponieważ poza uzyskaniem wiedzy teoretycznej, nauczyłam się wielu praktycznych rzeczy."

opinia.jpg

Kurs dietetyki we Wrocławiu - opinie

"Wiedza oraz sposób przekazywania informacji był na najwyższym poziomie. Bardzo miła i sympatyczna atmosfera[...]"

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Warszawie - opinie

Na szkolenie szłam "z przymusu zawodowego" a już po pierwszym spotkaniu wiedziałam, że to była bardzo dobra decyzja. Uważam, że każdy kto chce świadomie  żyć powinien takie szkolenie przejść.

więcej...

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Katowicach - opinie

Jako uczestnicy kursu podstawowego oraz zaawansowanego z zakresu dietetyki realizowanego w Państwa Akademii, chcielibyśmy wyrazić swoją opinię na temat prowadzącej zajęcia...

więcej... 

opinia.jpg

Kursy z dietetyki dla seniorów w Łodzi - opinie

Opinie osób po 60 roku życia na temat kursów dla seniorów w Łodzi realizowanych w ramach projektu "Zdrowa dojrzałość: wolontariat kompetencji z zakresu dietetyki" prowadzonego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS)

więcej...