PSYCHODIETETYKA


Psychodietetyka (zwana inaczej psychologią odżywiania się) jest dziedziną wiedzy łączącą dorobek naukowy psychologii i dietetyki. Przedstawione poniżej artykuły z zakresu psychodietetyki nie tylko pozwalają dowiedzieć się - jak trwale i skutecznie wprowadzić zmiany żywieniowe? ale również jak pomóc choremu z zaburzeniem odżywiania.

Baza wiedzy jest współfinansowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 
w ramach Rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych

  • psychodietetyka - dieta a zdrowie psychiczne

O wzroście popularności suplementów diety

Chcesz mieć piękne włosy i paznokcie? A może marzysz o tym, aby być zawsze w formie i mieć energię do działania? Producenci suplementów kuszą obietnicą uzyskania zadowalającego efektu w sposób łatwy i przyjemny oraz za niezbyt wygórowaną cenę.

Kiedy perfekcjonizm wykracza poza normę

Dokładność czy skrupulatność to przydatna cecha. Ponieważ jednak granica pomiędzy normą, a patologią często jest bardzo płynna, obsesja doskonałości przyjmuje niejednokrotnie obraz skrajnego perfekcjonizmu, sprzecznego z rzeczywistością.

Jeść by żyć czy żyć by jeść?

To, że z innymi osobami zawieramy relacje oparte na określonej komunikacji oraz sposobie myślenia – nie dziwi. Jeśli jednak publicznie stwierdzimy, że takie same relacje mogą nas łączyć z jedzeniem, wywołamy zdziwienie niejednego słuchacza - zupełnie niepotrzebnie, w końcu to prawda.

Perfekcjonizm a depresja

„Nigdy nie jestem zadowolony z tego, co zrobiłem. mam wrażenie, że aby efekt był zadowalający muszę włożyć w to jeszcze więcej pracy, poświęcam więc temu więcej i więcej wysiłku, ale nigdy nie jest dobrze. Czuję się z tym beznadziejnie.”

Ortotreksja - gdzie leży granica racjonalnego odżywiania?

Coraz więcej Polaków przywiązuję wagę do jakości spożywanych produktów. Gdzie właściwie leży granica racjonalnego odżywiania? Co się dzieje, gdy się ją przekroczy?

Mindful eating – czyli "skup się na talerzu"

Żyjemy w czasach, gdy pośpiech stał się nieodłącznym elementem naszego życia. A gdyby spróbować świadomie celebrować każdy posiłek? Jeść tak, aby w pełni rozkoszować się jego smakiem, zapachem i wyglądem?

Odchudzanie a depresja – co mówią badania?

Depresja - któż z nas o niej nie słyszał? Jak wskazują badania problem ten dotyczy co 10 osoby w Polsce.

Jak jeść, żeby nie zjeść zbyt dużo?

W ciągu dnia podejmujemy aż 200 decyzji dotyczących jedzenia, z czego świadomi jesteśmy około 30 z nich.

Co zrobić, żeby jeść odpowiednio dużo?

Ile należy jeść? Większość osób jest zaskoczona faktem, że pojemność żołądka jest równa wielkości ich złożonej pięści. Badania potwierdzają, że jest to równowartość jednorazowej porcji.

Seksualna relacja z jedzeniem

Z pewnością po spojrzeniu na tytuł pierwsze nasuwające się pytanie, pojawiające zaraz po przezwyciężeniu odruchu ciekawości wyglądało mniej więcej tak: co!? Owszem, jedzenie od zawsze było symbolem zmysłowości oraz wrażliwości.

Dlaczego zmuszanie dzieci do jedzenia jest szkodliwe?

Jaki jest wpływ żywieniowych praktyk rodzicielskich na wskaźnik masy ciała u dziecka? Z roku na rok zmniejsza się liczba rodzin wielodzietnych. Wile młodych pary zakładających rodzinę ograniczają swoje plany do jednego dziecka.

Motywacja do jedzenia, a tycie

Dlaczego jemy? Proste pytanie, na które jednak niewielu z nas zna odpowiedź. Jesteśmy głodni i już. Czy aby na pewno głód stanowi nasz jedyny napęd?

Bulimia - niebezpieczna choroba psychosomatyczna

Bulimia (bulimia nervosa) określana mianem żarłoczności psychicznej jest przewlekłą chorobą psychosomatyczną z grupy zaburzeń odżywiania.

Fakty, które wpływają na efekt pracy nad masą ciała u pacjenta z depresją

Wbrew powszechnie panującej opinii, depresja nie jest tylko widocznym obniżeniem nastroju. Według dostępnych źródeł, jest utratą zainteresowania czymkolwiek, niemożnością doznawania jakiejkolwiek przyjemności.

Anoreksja - czy lustro kłamie?

Anoreksja (anorexia nervosa) jest zaburzeniem psychosomatycznym z grupy zaburzeń odżywiania. Polega na obsesyjnej kontroli własnej sylwetki wynikającej z subiektywnej oceny masy ciała (postrzeganej jako zbyt duża).

Sześć powodów dla których dieta to za mało

Zniechęcenie do sportu - powodujące zmniejszenie aktywności fizycznej, nagła ochota na słodycze – przyczyniająca się do zwiększenia przyjmowania kalorii – najczęściej to już wystarczy aby utracić kontrolę nad sferą życia związaną z odchudzaniem.

Co z oczu to z żołądka

Kto z nas w codziennej drodze do pracy czy szkoły nie mija sklepu spożywczego, piekarenki lub restauracji z daniami typu fast-food? Otoczeni programami i książkami kulinarnymi, śledzimy kulinarne blogi.

Pokaż jak jesz, a dowiesz się dlaczego masz kłopoty z dietą

To nieprawdopodobne, ale blisko 90 procent kobiet o normalnej wadze chciałoby ważyć mniej, a połowa z nich zaczyna się odchudzać.

Nie znam się, więc jem

Złość, radość, zmęczenie, pragnienie… każda zmiana może powodować chęć wyciągnięcia ręki w kierunku jedzenia.

Diabulimia - zaburzenia odżywiania w cukrzycy

Zaburzenia odżywiania stają się coraz bardziej powszechnym problemem, który obejmuje coraz więcej grup społecznych. Dobrze znane - anoreksja i bulimia to choroby już nie tylko dotyczące młodych nastolatek, chcących wbrew wszystkiemu schudnąć.

Praca z pacjentem w depresji - 8 działań, które warto wprowadzić w pracy nad masą ciała pacjenta

Bez wątpienia depresję należy leczyć. To choroba, która wpływa bezpośrednio na motywację, energię czy postrzeganie własnej osoby – czyli kluczowe elementy decydujące o możliwościach pracy nad masą ciała pacjenta. 

Bigoreksja - nie zdrowa obsesja

„Nic nie dostarcza mi większej przyjemności niż godziny spędzone na siłowni. To działa jak narkotyk” Autorem tych słów jest z pewnością bigorektyk – niezadowolony ze swojej sylwetki młody mężczyzna.

Wpływ stresu na zachowania żywieniowe

Rosnąca liczba negatywnych zachowań żywieniowych często jest odpowiedzią na codzienny stres, negatywne emocje oraz nowoczesny model piękna kreowany przez media, gdzie szczupła sylwetka jest wyznacznikiem atrakcyjności.

Dieta a depresja sezonowa

Brak energii, senność, zmiany apetytu i wreszcie - obniżony nastrój niewątpliwie nie pozwalają na pełne odczuwanie zdrowia. Jeżeli objawy te zależne są od zmienności pór roku i mają regularny charakter, mamy do czynienia z depresją sezonową.

Postepowanie dietetyczne u chorych ze spektrum autyzmu - trudności i wątpliwości

Teoria zwana teorią opioidową zakłada, iż pierwotną przyczyną schorzeń ze spektrum autyzmu jest nadmierna przepuszczalność „bariery jelitowej”.

Gdy zdrowe odżywianie staje się obsesją. Rzecz o ortoreksji

Głównym celem ortorektyka jest zdrowie, a zapewnić ma mu je odpowiednie odżywianie. Ortorektyk tworzy podział produktów żywieniowych na: dobre (zdrowe) i złe (niezdrowe).

XXI wiek - era zaburzeń odżywiania

Obecnie bardzo dużo mówi się o zdrowym, ekologicznym stylu życia, w tym także o sposobie odżywiania się. Jednak żywność oraz jej spożywanie nie stanowią jedynie funkcji dostarczania organizmowi niezbędnych do życia składników odżywczych oraz energii.

Twój mózg zamówiłby pizzę

Kanadyjscy naukowcy z Instytutu Neurologii w Montrealu oraz Szpitala Uni0wersytetu McGill dowiedli, że podczas codziennych wyborów żywieniowych, mózg intuicyjnie kieruje naszą uwagę na produkty o wyższej gęstości kalorycznej.

Nietypowe zaburzenia odżywiania - pregoreksja

Zaburzenia odżywiania to temat bardzo powszechny. Większość społeczeństwa spotkała się z takimi terminami jak anoreksja, bulimia czy też kompulsywne objadanie się.

Objadając się z emocji

Dlaczego, jak podaje Amerykański Instytut Zdrowia (National Institute of Health), blisko 95% osób stosujących dietę, po roku waży więcej lub tyle samo?

« Powrót do strony głównej

O nas

akredytacja-kuratorium-oswiaty.jpg

Akademia Dietetyki jest wyspecjalizowaną placówką oświatową, której organem założycielskim jest Fundacja Rozwoju Kapitału Ludzkiego.

więcej...

Nasi wykładowcy

image_1.jpg

Agnieszka Guligowska

dyrektor merytoryczny

image_3.jpg

Sylwia Szota

Gdańsk

image_5.jpg

Paweł Janus

Kraków

image_20.jpg

Olga Mrawiec

Warszawa


Dla uczestników szkoleń

akademia-dietetyki-regulamin.jpg

Regulamin

Regulamin placówki oświatowej "Akademia Dietetyki" - Centrum Kształcenia Ustawicznego...

więcej...

absolwent-dietetyki.jpg

Co potrafią nasi absolwenci?

Absolwenci Akademii Dietetyki są profesjonalnie przygotowani do pracy w obszarze dietetyki...

więcej...

egzamin-dietetyk.jpg

Literatura obowiązkowa i uzupełniająca

czyli, co warto przeczytać, aby wiedziec więcej...

więcej...

kurs-dietetyki.jpg

Niezbędnik kursanta

czyli, co każdy uczestnik szkolenia wiedzieć powinien... 

więcej...


Wyróżnienia, podstawy prawne

kuratorium-oswiaty-w-lodzi.jpg

Akredytacja Kuratora Oświaty w Łodzi

Najwyższa jakość naszych szkoleń została potwierdzona przyznaniem akredytacji Kuratora Oświaty w Łodzi.

więcej...

Egzamin potwierdzający przygotowanie do zawodu

Kurs zaawansowany dietetyki kończy się egzaminem umożliwiającym potwierdzenie przygotowania do zawodu dietetyk.

więcej...

Zaświadczenia

Akademia Dietetyki jako placówka oświatowa, ma prawo wydawania zaświadczeń o ukończeniu danego szkolenia na drukach MEN.

więcej...

Opinie o Akademii Dietetyki 

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Lublinie - opinie

"Program szkolenia był zgodny z moimi oczekiwaniami. Materiał przekazywany w sposób jasny i klarowny. Kurs podstawowy zachęcił do poszerzania swojej wiedzy na kursie zaawansowanym."

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Gdańsku - opinie

"Organizowany przez Akademię Dietetyki kurs oceniam jak najbardziej pozytywnie. Jego forma w zadawalającym stopniu spełniła moje oczekiwania, ponieważ poza uzyskaniem wiedzy teoretycznej, nauczyłam się wielu praktycznych rzeczy."

opinia.jpg

Kurs dietetyki we Wrocławiu - opinie

"Wiedza oraz sposób przekazywania informacji był na najwyższym poziomie. Bardzo miła i sympatyczna atmosfera[...]"

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Warszawie - opinie

Na szkolenie szłam "z przymusu zawodowego" a już po pierwszym spotkaniu wiedziałam, że to była bardzo dobra decyzja. Uważam, że każdy kto chce świadomie  żyć powinien takie szkolenie przejść.

więcej...

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Katowicach - opinie

Jako uczestnicy kursu podstawowego oraz zaawansowanego z zakresu dietetyki realizowanego w Państwa Akademii, chcielibyśmy wyrazić swoją opinię na temat prowadzącej zajęcia...

więcej... 

opinia.jpg

Kursy z dietetyki dla seniorów w Łodzi - opinie

Opinie osób po 60 roku życia na temat kursów dla seniorów w Łodzi realizowanych w ramach projektu "Zdrowa dojrzałość: wolontariat kompetencji z zakresu dietetyki" prowadzonego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS)

więcej...