Ortotreksja - gdzie leży granica racjonalnego odżywiania?


W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie tematem zdrowego odżywiania. Coraz więcej Polaków przywiązuję wagę do jakości spożywanych produktów. Dbamy o to, aby nasze posiłki dostarczały organizmowi odpowiednie składniki odżywcze. Jesteśmy coraz bardziej świadomi ogromnej roli, jaką odgrywa prawidłowa dieta, gdy chcemy cieszyć się dobrym stanem zdrowia teraz oraz w przyszłości. 

  • balanced diet
dieta

Każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która przywiązuje dużą wagę do tego, co je. Uważnie czyta etykiety produktów, aby upewnić się, że nie zawierają substancji konserwujących i innych niechcianych składników. Często sięga po ekologiczne produkty i zaopatruje się w sklepach ze zdrową żywnością. Przegląda Internet w poszukiwaniu nowych inspiracji oraz przepisów na smaczne i pożywne posiłki. Ożywia się w rozmowie, gdy nagle ktoś poruszy temat zdrowego ożywiania. Z niesamowitym zaangażowaniem opowiada wtedy o swoich najnowszych odkryciach  i chętnie dzieli się swoim doświadczeniem. To jej pasja i nie ma w tym zupełnie nic złego. Wręcz dobrze jest mieć taką osobę w swoim otoczeniu i zaczerpnąć od niej kilka inspiracji. Są jednak sygnały, które powinny nas zaniepokoić. Sugerują one, że u tej osoby zdrowe odżywianie stało się  obsesją, która powoli zaczyna negatywnie rzutować na inne obszary jej życia. Warto wtedy zastanowić się, czy nie mamy do czynienia z ortoreksją.

decyzje żywieniowe

Ortoreksja jest to patologiczna obsesja na punkcie zdrowego odżywiania, która objawia się nadmiernym przywiązywaniem uwagi do jakości spożywanego jedzenia. Ortorektyk nieustannie kontroluje to, co je. Zawsze musi mieć pewność, czy dany posiłek powstał z odpowiednich produktów. Gdy nie jest w posiadaniu takich informacji, odczuwa niepokój. Jeśli takich sytuacji będzie więcej, może wystąpić u niego tendencja do unikania okoliczności, w których mogłoby pojawić się nieprzyjemne napięcie emocjonalne. Jak to często wygląda w praktyce? Człowiek zaczyna unikać spożywania posiłków przygotowanych przez kogoś innego. Wyjście do restauracji ze znajomymi lub obiad u przyjaciół przestają być atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Innym objawem sugerującym, że mamy do czynienia z ortoreksją, jest zbyt duża ilość czasu poświęcanego na opracowywanie idealnej, zdrowej diety. Ortorektyk potrafi godzinami planować, co zje jutro, pojutrze i w najbliższych dniach.. Poświęca mnóstwo energii na ułożenie satysfakcjonującego go jadłospisu. Inwestuje dużo wysiłku w zdobycie produktów spożywczych, których właściwości prozdrowotne w pełni go usatysfakcjonują. Łatwo się domyślić, że w sytuacji poświęcania uwagi głównie jednemu obszarowi życia, zaniedbaniu wkrótce ulegną pozostałe. Z czasem bliscy i znajomi mogą poczuć się odrzuceni. Pogorszeniu może ulec również jakość wykonywanej pracy, ponieważ cała energia i zaangażowanie inwestowane są w zajmowanie się tematem zdrowego odżywiania. Jednak najbardziej powinno nas zaniepokoić, gdy dana osoba wykreśla ze swojego jadłospisu kolejne grupy produktów, a jej dieta staje się coraz bardziej drastyczna. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ organizm przestaje otrzymywać wszystkie niezbędne dla niego substancje odżywcze, co może skutkować niedożywieniem. 

piramida żywienia

W zdrowym odżywianiu warto pamiętać o tym, aby dieta była zbilansowana. Nie bądźmy też wobec siebie przesadnie surowi i kontrolujący. Jeśli raz na jakiś czas zjemy produkt, którego na ogół unikamy, nic się nie stanie. Ludzie często popełniają błąd polegający na wpadaniu ze skrajności w skrajność. Najlepiej odnaleźć swój własny "złoty środek" w zdrowym odżywianiu. Nowe nawyki żywieniowe dobrze jest wprowadzać stopniowo. W ten sposób organizmowi będzie łatwiej oswoić się ze zmianami. Dzięki temu przekonamy się również, z którymi zmianami jest nam dobrze i czy faktycznie poprawiają nasze samopoczucie. 

Piśmiennictwo:

Europejski Kodeks Walki z Rakiem [online]. [dostęp 13 lutego 2016]. Dostępny w Internecie: http://www.kodekswalkizrakiem.pl/Kodeks/

Janas-Kozik M., Zejda J., Stochel M., Brożek G., Janas A., Jelonek I., Ortoreksja – nowe rozpoznanie?, „Psychiatria Polska”, 46 (3), 2012.

autor:
mgr Karina Wiśniowska
psycholog
absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego

« Powrót do bazy wiedzy

O nas

akredytacja-kuratorium-oswiaty.jpg

Akademia Dietetyki jest wyspecjalizowaną placówką oświatową, której organem założycielskim jest Fundacja Rozwoju Kapitału Ludzkiego.

więcej...

Nasi wykładowcy

image_1.jpg

Agnieszka Guligowska

dyrektor merytoryczny

image_3.jpg

Sylwia Szota

Gdańsk

image_5.jpg

Paweł Janus

Kraków

image_20.jpg

Olga Mrawiec

Warszawa

robert-gajda.jpg

Robert Gajda

Wrocław


Dla uczestników szkoleń

akademia-dietetyki-regulamin.jpg

Regulamin

Regulamin placówki oświatowej "Akademia Dietetyki" - Centrum Kształcenia Ustawicznego...

więcej...

absolwent-dietetyki.jpg

Co potrafią nasi absolwenci?

Absolwenci Akademii Dietetyki są profesjonalnie przygotowani do pracy w obszarze dietetyki...

więcej...

egzamin-dietetyk.jpg

Literatura obowiązkowa i uzupełniająca

czyli, co warto przeczytać, aby wiedziec więcej...

więcej...

kurs-dietetyki.jpg

Niezbędnik kursanta

czyli, co każdy uczestnik szkolenia wiedzieć powinien... 

więcej...


Wyróżnienia, podstawy prawne

kuratorium-oswiaty-w-lodzi.jpg

Akredytacja Kuratora Oświaty w Łodzi

Najwyższa jakość naszych szkoleń została potwierdzona przyznaniem akredytacji Kuratora Oświaty w Łodzi.

więcej...

Egzamin potwierdzający przygotowanie do zawodu

Kurs zaawansowany dietetyki kończy się egzaminem umożliwiającym potwierdzenie przygotowania do zawodu dietetyk.

więcej...

Zaświadczenia

Akademia Dietetyki jako placówka oświatowa, ma prawo wydawania zaświadczeń o ukończeniu danego szkolenia na drukach MEN.

więcej...

Opinie o Akademii Dietetyki 

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Lublinie - opinie

"Program szkolenia był zgodny z moimi oczekiwaniami. Materiał przekazywany w sposób jasny i klarowny. Kurs podstawowy zachęcił do poszerzania swojej wiedzy na kursie zaawansowanym."

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Gdańsku - opinie

"Organizowany przez Akademię Dietetyki kurs oceniam jak najbardziej pozytywnie. Jego forma w zadawalającym stopniu spełniła moje oczekiwania, ponieważ poza uzyskaniem wiedzy teoretycznej, nauczyłam się wielu praktycznych rzeczy."

opinia.jpg

Kurs dietetyki we Wrocławiu - opinie

"Wiedza oraz sposób przekazywania informacji był na najwyższym poziomie. Bardzo miła i sympatyczna atmosfera[...]"

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Warszawie - opinie

Na szkolenie szłam "z przymusu zawodowego" a już po pierwszym spotkaniu wiedziałam, że to była bardzo dobra decyzja. Uważam, że każdy kto chce świadomie  żyć powinien takie szkolenie przejść.

więcej...

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Katowicach - opinie

Jako uczestnicy kursu podstawowego oraz zaawansowanego z zakresu dietetyki realizowanego w Państwa Akademii, chcielibyśmy wyrazić swoją opinię na temat prowadzącej zajęcia...

więcej... 

opinia.jpg

Kursy z dietetyki dla seniorów w Łodzi - opinie

Opinie osób po 60 roku życia na temat kursów dla seniorów w Łodzi realizowanych w ramach projektu "Zdrowa dojrzałość: wolontariat kompetencji z zakresu dietetyki" prowadzonego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS)

więcej...