Nutrigenomika czyli geny na talerzu


Nutrigenomika to nauka, która bada wpływ składników żywności na regulację ekspresji genów, które mogą warunkować m.in. występowanie stanu zdrowia lub choroby czy formę sportową. Prościej mówiąc to, co jemy może wpływać na nasze geny.

  • nutrigenomika - DNA dieta

Odpowiednio dobrana dieta i suplementacja jest obecnie standardem wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie. Osoby te mają świadomość, że składniki ich diety mają istotny  wpływ na ich wynik sportowy i regenerację po wysiłku.

Dzięki najnowszym osiągnięciom nauki wiadomo, że ogólnie przyjęte zasady opracowywania diety i rekomendacje populacyjne nigdy nie są w takim samym stopniu skuteczne dla wszystkich. Każda osoba inaczej przyswaja, toleruje i reaguje na określone produkty żywnościowe. Nutrigenomika daje możliwości spersonalizowania diety, aby jak najdokładniej dobrać składniki odżywcze dla jeszcze lepszego funkcjonowania organizmu sportowca. 

DNA żywność

Müller i Kersten w 2003 roku określili cele nutrigenomiki jako:

- identyfikacja czynników transkrypcyjnych, które pełnią rolę „sensorów” składnika odżywczego oraz określenie genów docelowych;

- wyjaśnienie szlaków, w które jest zaangażowany składnik odżywczy jak i charakterystyka głównych sygnałów diety;

- pomiar i weryfikacja komórek, narządów jako specyficznych podpisów ekspresji genów, a także metabolicznych efektów przyjmowanych mikro- i makroelementów;

- wyjaśnienie wzajemnych oddziaływań pomiędzy regulacyjnymi składnikami odżywczymi, związanymi z drogami i szlakami stresu prozapalnego, pozwalającymi zrozumieć proces zaburzenia prowadzących do chorób;

- identyfikacja genotypów, które są zagrożone przez rozwój chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze lub miażdżyca

- zdefiniowanie roli żywieniowego biologa systemów, w opracowaniu biomarkerów początku metabolicznych zaburzeń, a także wrażliwości genotypowej, będącej pod wpływem diety.

genetyka i żywienie

Zidentyfikowano ponad 300 genów związanych ze zdrowiem i kondycją fizyczną człowieka, począwszy od genów odpowiedzialnych za siłę i wytrzymałość mięśni, po te odpowiedzialne za metabolizm węglowodanów, tłuszczy i utylizację kwasu mlekowego. Być może już wkrótce każdy kandydat na sportowca, będzie miał wykonywaną analizę swojego genomu, a następnie proponowaną dietę zgodną z jego układem metabolicznym, profilem hormonalnym i uprawianą dyscypliną.

To geny warunkują to, że jedne osoby są predysponowane do wysiłków długotrwałych (wytrzymałościowych) a inne do wysiłków krótkotrwałych (szybkościowo-siłowych). Ma to znaczenie podczas przyjmowania suplementów przez osoby trenujące konkretną dyscyplinę sportową. To że u jednych dana strategia suplementacyjna działa, a u innych nie wynika z genomu sportowca. Wprowadzając trening i odpowiednie żywienie idealnie zgodne z profilem genetycznym sportowca znacznie zwiększa się możliwość osiągnięcia idealnego potencjału sportowego i wytrenowania. Co więcej, dzięki spersonalizowanemu żywieniu można uniknąć chorób takich jak cukrzyca czy miażdżyca, alergii i nietolerancji pokarmowych.

Rosnące zainteresowanie lekarzy, trenerów i sportowców wokół wpływu żywności i żywienia na genom człowieka oraz coraz powszechniejszy dostęp do badań sprzyja dynamicznemu rozwojowi nauk i technologii medycznych. Być może już niebawem nutrigenomika okaże się receptą na uzyskanie idealnej formy sportowej i optymalne funkcjonowanie naszego organizmu.

Piśmiennictwo:

  1. Chadwick R. Nutrigenomics, individualism and public health. Proceedings of the Nutrition Society 2004, 63, 161-166.
  2. Koziołkiewicz M. Koncepcje nutrigenomiki. Biotechnologia 2009; 4 (87) 9-34.
  3. Müller M., Kersten S. Nutrigenomics: goals and strategies. Nature Reviews Genetics 2003; 4, 315–322.
  4. I Międzynarodowa Konferencja: Nutrigenomika i nutrigenetyka w żywieniu ludzi aktywnych, Katowice 2014- materiały konferencyjne.

autor:
mgr Laura Piejko
fizjoterapeuta, kosmetolog
absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

« Powrót do bazy wiedzy

O nas

akredytacja-kuratorium-oswiaty.jpg

Akademia Dietetyki jest wyspecjalizowaną placówką oświatową, której organem założycielskim jest Fundacja Rozwoju Kapitału Ludzkiego.

więcej...

Nasi wykładowcy

image_1.jpg

Agnieszka Guligowska

dyrektor merytoryczny

image_3.jpg

Sylwia Szota

Gdańsk

image_5.jpg

Paweł Janus

Kraków

image_20.jpg

Olga Mrawiec

Warszawa


Dla uczestników szkoleń

akademia-dietetyki-regulamin.jpg

Regulamin

Regulamin placówki oświatowej "Akademia Dietetyki" - Centrum Kształcenia Ustawicznego...

więcej...

absolwent-dietetyki.jpg

Co potrafią nasi absolwenci?

Absolwenci Akademii Dietetyki są profesjonalnie przygotowani do pracy w obszarze dietetyki...

więcej...

egzamin-dietetyk.jpg

Literatura obowiązkowa i uzupełniająca

czyli, co warto przeczytać, aby wiedziec więcej...

więcej...

kurs-dietetyki.jpg

Niezbędnik kursanta

czyli, co każdy uczestnik szkolenia wiedzieć powinien... 

więcej...


Wyróżnienia, podstawy prawne

kuratorium-oswiaty-w-lodzi.jpg

Akredytacja Kuratora Oświaty w Łodzi

Najwyższa jakość naszych szkoleń została potwierdzona przyznaniem akredytacji Kuratora Oświaty w Łodzi.

więcej...

Egzamin potwierdzający przygotowanie do zawodu

Kurs zaawansowany dietetyki kończy się egzaminem umożliwiającym potwierdzenie przygotowania do zawodu dietetyk.

więcej...

Zaświadczenia

Akademia Dietetyki jako placówka oświatowa, ma prawo wydawania zaświadczeń o ukończeniu danego szkolenia na drukach MEN.

więcej...

Opinie o Akademii Dietetyki 

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Lublinie - opinie

"Program szkolenia był zgodny z moimi oczekiwaniami. Materiał przekazywany w sposób jasny i klarowny. Kurs podstawowy zachęcił do poszerzania swojej wiedzy na kursie zaawansowanym."

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Gdańsku - opinie

"Organizowany przez Akademię Dietetyki kurs oceniam jak najbardziej pozytywnie. Jego forma w zadawalającym stopniu spełniła moje oczekiwania, ponieważ poza uzyskaniem wiedzy teoretycznej, nauczyłam się wielu praktycznych rzeczy."

opinia.jpg

Kurs dietetyki we Wrocławiu - opinie

"Wiedza oraz sposób przekazywania informacji był na najwyższym poziomie. Bardzo miła i sympatyczna atmosfera[...]"

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Warszawie - opinie

Na szkolenie szłam "z przymusu zawodowego" a już po pierwszym spotkaniu wiedziałam, że to była bardzo dobra decyzja. Uważam, że każdy kto chce świadomie  żyć powinien takie szkolenie przejść.

więcej...

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Katowicach - opinie

Jako uczestnicy kursu podstawowego oraz zaawansowanego z zakresu dietetyki realizowanego w Państwa Akademii, chcielibyśmy wyrazić swoją opinię na temat prowadzącej zajęcia...

więcej... 

opinia.jpg

Kursy z dietetyki dla seniorów w Łodzi - opinie

Opinie osób po 60 roku życia na temat kursów dla seniorów w Łodzi realizowanych w ramach projektu "Zdrowa dojrzałość: wolontariat kompetencji z zakresu dietetyki" prowadzonego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS)

więcej...