NOWOŚCI W DIETETYCE


Dietetyka jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy. Ciągły jej rozwój wyznacza coraz szersze obszary nie tylko samej nauki o żywieniu człowieka, ale również badań pochodzenia i procesu produkcji żywności. Przedstawione poniżej artykuły dotyczą aktualności ze świata dietetyki.

  • Nowości w dietetyce

Baza wiedzy jest współfinansowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 
w ramach Rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych

Nowe warzywo w Polsce – Kalettes czyli Kalerosse

Kalettes (w Polsce spotykany pod nazwą Kalerosse) to zielono-fioletowa kapustka o falistych listkach. Skąd wzięło się to drobne i delikatne warzywo? Z zachodu. Uprawiana jest przede wszystkim w USA, Wielkiej Brytanii i Australii.

Rewolucja żywieniowa dzieci w szkołach

Pediatrzy coraz częściej biją na alarm wskazując, iż dzieci coraz częściej dotyka problem nadmiernej masy ciała. Niejednokrotnie, niespójne kryteria rozpoznania nadwagi, czy otyłości powodują trudności w oszacowaniu właściwej skali problemu.

Slow food – ratunkiem kuchni regionalnej

Postępująca globalizacja doprowadziła do tego, że praktycznie w każdym zakątku świata możemy dostać to samo danie, tak samo szybko i smacznie. Ale co z kuchnią regionalną?

Nutrigenomika czyli geny na talerzu

Nutrigenomika to nauka, która bada wpływ składników żywności na regulację ekspresji genów, które mogą warunkować m.in. występowanie stanu zdrowia lub choroby czy formę sportową. Prościej mówiąc to, co jemy może wpływać na nasze geny.

Śniadania - wątpliwa konieczność u szczupłych?

Istnieje przekonanie, podzielane przez większość specjalistów, iż śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Nawet nasze babcie zwykły mówić, w kontekście hierarchii posiłków, o śniadaniu królewskim, obiedzie książęcym a kolacji żebraczej.

Nowe metody badania składu ciała - BIA, DEXA

Metody pośrednie szacowania składu ciała umożliwiają przeprowadzenie analizy na osobniku żywym, co prawda są mniej dokładne niż pomiary bezpośrednie, za to ich użyteczność rekompensuje klinicyście większy zakres błędu pomiarowego.

Akulturacja, czy enkulturacja żywienia - nową metodą odchudzania

Akulturacja żywienia jest pojęciem z pogranicza demografii i dietetyki, odnosi się do przejmowania nawyków żywieniowych społeczności z którą się przybywa.

Uczta ze śmietnika – freeganizm

Szacuje się, że na całym świecie rocznie marnuje się około 1/3 produkowanej żywności. W samej Polsce to około 9 ton rocznie. Od niedawna obserwuje się wzrost działań społecznych w kierunku ekologii i ochrony środowiska.

"Trzęsienie ziemi w poradnictwie żywieniowym”

W styczniu 2013 roku na łamach The New England Journal of Medicine ukazał się artykuł Casazza i wsp. Pod tytułem „Mity, przesłanki i fakty na temat otyłości. 

Choroby zapisane w genach?

Gdy kobieta dowiaduje się, że zostanie matką, zaczyna o siebie dbać – zmienia sposób żywienia, rzuca palenie, rezygnuje z picia alkoholu. W ten sposób chce zapewnić swojemu potomkowi jak najlepszy start w życiu.

Maleńka jagoda nadzieją na przyszłość czy wciąż strefa marzeń?

Spośród wszystkich ludzkich zmysłów, smak odgrywa najbardziej znaczącą rolę w fizjologicznym aspekcie życia każdego człowieka. Smak słodki najsilniej kojarzony jest z uczuciem przyjemności.

bakteryjne odchudzanie

Bakteryjne odchudzanie - nowość?

Flora fizjologiczna stanowi odrębny ekosystem w ramach ustroju człowieka, szacowany na miliony do bilionów mikroorganizmów w gramie treści jelitowej. W skład flory wchodzi około 500-1000 gatunków różnych bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów.

antykoncepcja hormonalna dieta

Antykoncepcja hormonalna i dieta a zdrowie

Antykoncepcja hormonalna jest najczęściej wybieraną przez kobiety formą zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Łatwość oraz skuteczność działania są jednymi z determinantów wybierania tej formy antykoncepcji przez kobiety.

dieta tasiemcowa

Niebezpieczne praktyki - dieta tasiemcowa

Założeniem diety tasiemcowej (tapeworm diet) jest umyślne wprowadzenie pasożyta (tasiemca nieuzbrojonego- Taenia saginata) do wnętrza jelita cienkiego człowieka.

GMO - Akademia Dietetyki

GMO – nowe możliwości, czy nowe zagrożenie?

W ostatnim czasie zawrzała gorąca dyskusja na temat GMO. Wynika to z faktu podpisania przez prezydenta Polski nowelizacji ustawy o organizmach zmodyfikowanych genetycznie (GMO).

Żywienie niemowląt nowości

Najnowsze zmiany w zaleceniach dotyczących żywienia niemowląt

Czy można półrocznemu niemowlęciu dać ciasteczko? Czy przecierowe soczki faktycznie są takie zdrowe? Których witamin może brakować noworodkowi?

zielona kawa w diecie

Zielona kawa – nowy trend w żywieniu

Sklepy ze zdrową żywnością, suplementami i odżywkami poszerzyły swoją ofertę handlową o nowy rodzaj kawy, sugerując zdrowotne korzyści z jej picia.

otyłość przez dziedziczenie

„Dziedziczenie” otyłości przez dzieci

Coraz częściej obserwujemy współwystępowanie nadwagi i otyłości zarówno u rodziców, jak i u dzieci. Dlatego też dorośli za problem otyłości u swoich dzieci obarczają winą czynniki genetyczne.

różowy barwnik krewetek

Różowy barwnik krewetek może opóźniać proces starzenia się organizmu

Przeciwstarzeniowe działanie astaksantyny nie polega jedynie na poprawie zdrowia, ale także podkreśla się jej nieoceniony wpływ na wygląd skóry.

Poradnie dietetyczna przyszłości

Poradnictwo przyszłości już dziś

Już starożytni Egipcjanie cenili sobie fachową pomoc w zakresie zdrowia. Bogatsi udawali się do medyków. Ubożsi, którzy nie mogli pozwolić sobie na odpłatną wizytę, wystawiali się na ulicy licząc, że wzruszeni przechodnie, udzielą im porady na bazie swojej wiedzy i doświadczenia.

« Powrót do strony głównej

O nas

akredytacja-kuratorium-oswiaty.jpg

Akademia Dietetyki jest wyspecjalizowaną placówką oświatową, której organem założycielskim jest Fundacja Rozwoju Kapitału Ludzkiego.

więcej...

Nasi wykładowcy

image_1.jpg

Agnieszka Guligowska

dyrektor merytoryczny

image_3.jpg

Sylwia Szota

Gdańsk

image_5.jpg

Paweł Janus

Kraków

image_20.jpg

Olga Mrawiec

Warszawa


Dla uczestników szkoleń

akademia-dietetyki-regulamin.jpg

Regulamin

Regulamin placówki oświatowej "Akademia Dietetyki" - Centrum Kształcenia Ustawicznego...

więcej...

absolwent-dietetyki.jpg

Co potrafią nasi absolwenci?

Absolwenci Akademii Dietetyki są profesjonalnie przygotowani do pracy w obszarze dietetyki...

więcej...

egzamin-dietetyk.jpg

Literatura obowiązkowa i uzupełniająca

czyli, co warto przeczytać, aby wiedziec więcej...

więcej...

kurs-dietetyki.jpg

Niezbędnik kursanta

czyli, co każdy uczestnik szkolenia wiedzieć powinien... 

więcej...


Wyróżnienia, podstawy prawne

kuratorium-oswiaty-w-lodzi.jpg

Akredytacja Kuratora Oświaty w Łodzi

Najwyższa jakość naszych szkoleń została potwierdzona przyznaniem akredytacji Kuratora Oświaty w Łodzi.

więcej...

Egzamin potwierdzający przygotowanie do zawodu

Kurs zaawansowany dietetyki kończy się egzaminem umożliwiającym potwierdzenie przygotowania do zawodu dietetyk.

więcej...

Zaświadczenia

Akademia Dietetyki jako placówka oświatowa, ma prawo wydawania zaświadczeń o ukończeniu danego szkolenia na drukach MEN.

więcej...

Opinie o Akademii Dietetyki 

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Lublinie - opinie

"Program szkolenia był zgodny z moimi oczekiwaniami. Materiał przekazywany w sposób jasny i klarowny. Kurs podstawowy zachęcił do poszerzania swojej wiedzy na kursie zaawansowanym."

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Gdańsku - opinie

"Organizowany przez Akademię Dietetyki kurs oceniam jak najbardziej pozytywnie. Jego forma w zadawalającym stopniu spełniła moje oczekiwania, ponieważ poza uzyskaniem wiedzy teoretycznej, nauczyłam się wielu praktycznych rzeczy."

opinia.jpg

Kurs dietetyki we Wrocławiu - opinie

"Wiedza oraz sposób przekazywania informacji był na najwyższym poziomie. Bardzo miła i sympatyczna atmosfera[...]"

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Warszawie - opinie

Na szkolenie szłam "z przymusu zawodowego" a już po pierwszym spotkaniu wiedziałam, że to była bardzo dobra decyzja. Uważam, że każdy kto chce świadomie  żyć powinien takie szkolenie przejść.

więcej...

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Katowicach - opinie

Jako uczestnicy kursu podstawowego oraz zaawansowanego z zakresu dietetyki realizowanego w Państwa Akademii, chcielibyśmy wyrazić swoją opinię na temat prowadzącej zajęcia...

więcej... 

opinia.jpg

Kursy z dietetyki dla seniorów w Łodzi - opinie

Opinie osób po 60 roku życia na temat kursów dla seniorów w Łodzi realizowanych w ramach projektu "Zdrowa dojrzałość: wolontariat kompetencji z zakresu dietetyki" prowadzonego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS)

więcej...