Profil wykładowcy - Maria Przyborowska-SapekZobacz wszystkie profile

Maria Przyborowska-Sapek

Wykładowca

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego- Wydział Lekarski- Kierunek Dietetyka. Jako dietetyk kliniczny doświadczenie zawodowe zdobywa pracując na rzecz pacjentów w Poradniach i Ośrodkach zajmujących się wdrażaniem odpowiedniego sposobu żywienia w chorobach przewlekłych niezakaźnych. W pracy z pacjentem oprócz przekazywania rzetelnej wiedzy opartej na dowodach naukowych, stosuje techniki motywacyjne, dzięki którym pacjent może osiągnąć wyznaczony cel.

Współpracuje z Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Rolniczym im. H. Kołłątaja- jako opiekun praktyk studenckich. Jest opiekunem stażów zawodowych- podyplomowych dla dietetyków, którzy chcą rozpocząć pracę w zawodzie dietetyka. Jest Członkiem Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Prowadzi wykłady dla Uniwersytetu Niegasnącej Młodości- w ramach programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Cyklicznie edukuje pacjentów hospitalizowanych i ich rodziny w zakresie zdrowego żywienia w różnych jednostkach chorobowych.

Zajmuje się wdrażaniem zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwagą i otyłością w systemie ochrony zdrowia w Polsce, w ramach projektu „Zapobieganie nadwadze i otyłości poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Jest współrealizatorką Programu Fit „Aktywność fizyczna i zdrowie”- jest to autorskie przedsięwzięcie dietetyków Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie. Jako nauczyciel prewencji realizuje Program zdrowotny w zakresie prewencji wykrywania chorób układu krążenia w populacji mieszkańców województwa małopolskiego.

Pracując w sektorze profilaktyki zdrowotnej – śledzi ze szczególnym zainteresowaniem nowy trend zmierzający do spersonalizowania diety w oparciu o badania genetyczne, łącząc wiedzę z zakresu nutrigenomiki z profilaktyką chorób dieto- zależnych. Prywatnie lubi zmiany, czego skutkiem są częste podróże w które, jeżeli jest tylko możliwość zabiera swój trekkingowy rower- bo z perspektywy cyklisty można zobaczyć więcej ciekawych miejsc.

Maria Przyborowska-Sapek
3.1 (62.71%) 140 votes