Karmienie piersią - korzyści, wskazania, przeciwwskazania


Wokół karmienia piersią powstało wiele mitów, sprzecznych opinii i przekonań. Tymczasem w znakomitej większości lekarze i dietetycy są zgodni – jest to najlepszy sposób żywienia nowo narodzonego dziecka. Karmienie piersią przez pierwsze pół roku jest określane jako „złoty standard” i zdecydowanie polecane przez środowiska medyczne.

  • karmienie piersią

Dziecko może wiele zyskać dzięki spożywaniu mleka matki. Karmienie piersią jest to naturalny sposób żywienia - ssanie odbywa się w fizjologiczny sposób, matka nie musi się martwić o to, czy dziurka w smoczku jest odpowiedniej wielkości albo czy mleko ma odpowiednią temperaturę. Pokarm jest zawsze świeży i gotowy do spożycia. Ponadto mleko matki nie zawiera bakterii, nie jest pasteryzowany, a więc nie traci składników rozkładających się pod wpływem wysokiej temperatury. Naturalny pokarm ma odpowiedni skład, dostosowujący się do potrzeb niemowlęcia – tuż po porodzie produkowana jest siara, następnie mleko przejściowe, aż w końcu mleko dojrzałe. Zmiany w składzie zachodzą też podczas pojedynczego karmienia – na początku mleko jest bardziej wodniste, bogatsze w węglowodany, a uboższe w tłuszcze. Z tego powodu w czasie upałów dzieci chcą ssać pierś częściej, ale krócej.

zalety karmienia piersią

Mleko kobiece stymuluje układ odpornościowy dziecka. Wykazano, że karmienie piersią jest pomocne w zapobieganiu infekcjom ucha środkowego, gardła, układu oddechowego. W przypadku infekcji przewodu pokarmowego ochronny efekt karmienia piersią utrzymuje się jeszcze przez dwa miesiące po jego zaprzestaniu. Mleko kobiece zmniejsza też ryzyko martwiczego zapalenia jelit i nagłej śmierci łóżeczkowej. Obliczono, że można by zapobiec 900 zgonom dzieci rocznie w Stanach Zjednoczonych, jeśli 90% matek karmiłoby wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku. Spożywanie kobiecego mleka zmniejsza dodatkowo ryzyko alergii (co jest szczególnie istotne u dzieci obciążonych genetycznie), celiakii, chorób zapalnych jelit, cukrzycy typu 1 i białaczki. Wiele uwagi poświęca się też karmieniu naturalnemu w aspekcie profilaktyki otyłości. Dzieci karmione piersią mają w przyszłości (w okresie nastoletnim i dorosłym) statystycznie niższe BMI, a za to wyższy poziom korzystnej frakcji cholesterolu HDL. Przyczyn takiego zjawiska upatruje się w fakcie, że karmienie piersią sprzyja zachowaniu naturalnych mechanizmów autoregulacji i właściwego interpretowania sygnałów głodu i sytości. Wymieniając korzyści z karmienia piersią nie sposób nie wspomnieć o aspekcie psychologicznym – podczas karmienia tworzy się niepowtarzalna więź między matką a dzieckiem, która sprzyja bliskości i budowaniu prawidłowych relacji.

zdrowie mamy a żywienie

Organizm matki również zyskuje na karmieniu piersią. Obserwuje się mniejszą utratę krwi w okresie połogu i szybszą inwolucję macicy. Spada ryzyko depresji poporodowej, cukrzycy typu 2, reumatoidalnego zapalenia stawów, nadciśnienia, zaburzeń lipidowych i chorób układu sercowo-naczyniowego, a także nowotworów złośliwych takich jak rak piersi i rak jajnika.

Zdarza się jednak, że karmienie naturalne jest niemożliwe. Przeciwwskazaniami do podawania dziecku pokarmu kobiecego są dwie rzadkie choroby. Pierwszą z nich jest klasyczna galaktozemia. Objawia się ona niemożnością przekształcenia galaktozy (cukru pochodzącego z rozkładu obecnej w mleku laktozy) do glukozy. Drugą chorobą jest wrodzony niedobór laktazy – jelitowego enzymu hydrolizującego laktozę. U dzieci z takim niedoborem wkrótce po podaniu mleka pojawia się silna biegunka. Do końca życia nie mogą one spożywać pokarmów zawierających laktozę.

Czasem stan dziecka jest przeciwwskazaniem do samej czynności ssania, nie ma natomiast powodu, by nie podawać pokarmu matki inną metodą (sondą, kieliszkiem, łyżeczką). Takie postępowanie stosuje się m.in. przy rozszczepie podniebienia utrudniającym ssanie, gdy dziecko jest wyniszczone albo gdy ma wadę serca, przy której wysiłek związany ze ssaniem stanowiłby zbyt duże obciążenie.

Nieliczne choroby matki są przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Należą do nich: czynna, nieleczona gruźlica oraz zakażenie HIV, HTLV-1 i HTLV-2. Z karmienia piersią należy również zrezygnować podczas przyjmowania niektórych leków.

Poza naprawdę nielicznymi wyjątkami karmienie piersią przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka powinno być powszechnie praktykowane. I chociaż może ono oznaczać dla matki pewną niedogodność, to korzyści zdrowotne są nie do przecenienia, a dodatkowy zysk ekonomiczny tylko potęgują pozytywny efekt.
 

Piśmiennictwo:

1. American Academy of Pediatrics, Breastfeeding and the use of human milk, Pediatrics 2012, 129(3), e827-e841.

2. Szajewska H, Socha P, Horvath A, Rybak A, Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Stand Med, Pediatr 2014;11;321-338.

autor:
Agata Jagielska
dietetyk
absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

« Powrót do bazy wiedzy

O nas

akredytacja-kuratorium-oswiaty.jpg

Akademia Dietetyki jest wyspecjalizowaną placówką oświatową, której organem założycielskim jest Fundacja Rozwoju Kapitału Ludzkiego.

więcej...

Nasi wykładowcy

image_1.jpg

Agnieszka Guligowska

dyrektor merytoryczny

image_3.jpg

Sylwia Szota

Gdańsk

image_5.jpg

Paweł Janus

Kraków

image_20.jpg

Olga Mrawiec

Warszawa


Dla uczestników szkoleń

akademia-dietetyki-regulamin.jpg

Regulamin

Regulamin placówki oświatowej "Akademia Dietetyki" - Centrum Kształcenia Ustawicznego...

więcej...

absolwent-dietetyki.jpg

Co potrafią nasi absolwenci?

Absolwenci Akademii Dietetyki są profesjonalnie przygotowani do pracy w obszarze dietetyki...

więcej...

egzamin-dietetyk.jpg

Literatura obowiązkowa i uzupełniająca

czyli, co warto przeczytać, aby wiedziec więcej...

więcej...

kurs-dietetyki.jpg

Niezbędnik kursanta

czyli, co każdy uczestnik szkolenia wiedzieć powinien... 

więcej...


Wyróżnienia, podstawy prawne

kuratorium-oswiaty-w-lodzi.jpg

Akredytacja Kuratora Oświaty w Łodzi

Najwyższa jakość naszych szkoleń została potwierdzona przyznaniem akredytacji Kuratora Oświaty w Łodzi.

więcej...

Egzamin potwierdzający przygotowanie do zawodu

Kurs zaawansowany dietetyki kończy się egzaminem umożliwiającym potwierdzenie przygotowania do zawodu dietetyk.

więcej...

Zaświadczenia

Akademia Dietetyki jako placówka oświatowa, ma prawo wydawania zaświadczeń o ukończeniu danego szkolenia na drukach MEN.

więcej...

Opinie o Akademii Dietetyki 

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Lublinie - opinie

"Program szkolenia był zgodny z moimi oczekiwaniami. Materiał przekazywany w sposób jasny i klarowny. Kurs podstawowy zachęcił do poszerzania swojej wiedzy na kursie zaawansowanym."

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Gdańsku - opinie

"Organizowany przez Akademię Dietetyki kurs oceniam jak najbardziej pozytywnie. Jego forma w zadawalającym stopniu spełniła moje oczekiwania, ponieważ poza uzyskaniem wiedzy teoretycznej, nauczyłam się wielu praktycznych rzeczy."

opinia.jpg

Kurs dietetyki we Wrocławiu - opinie

"Wiedza oraz sposób przekazywania informacji był na najwyższym poziomie. Bardzo miła i sympatyczna atmosfera[...]"

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Warszawie - opinie

Na szkolenie szłam "z przymusu zawodowego" a już po pierwszym spotkaniu wiedziałam, że to była bardzo dobra decyzja. Uważam, że każdy kto chce świadomie  żyć powinien takie szkolenie przejść.

więcej...

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Katowicach - opinie

Jako uczestnicy kursu podstawowego oraz zaawansowanego z zakresu dietetyki realizowanego w Państwa Akademii, chcielibyśmy wyrazić swoją opinię na temat prowadzącej zajęcia...

więcej... 

opinia.jpg

Kursy z dietetyki dla seniorów w Łodzi - opinie

Opinie osób po 60 roku życia na temat kursów dla seniorów w Łodzi realizowanych w ramach projektu "Zdrowa dojrzałość: wolontariat kompetencji z zakresu dietetyki" prowadzonego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS)

więcej...