Wskazówki żywieniowe dla kobiet w ciąży

Okres ciąży to piękny i bardzo przejmujący etap w życiu kobiety. Jest to czas przesiąknięty nowymi doświadczeniami związanymi ze zmianami zachodzącymi w organizmie. Prawidłowe żywienie i pokrycie zapotrzebowania na poszczególne składniki pokarmowe jest kluczem do dobrego samopoczucia matki i prawidłowego rozwoju dziecka. Nad wdrażaniem zasad prawidłowego żywienia w czasie ciąży nie należy się zastanawiać, ba, ideałem byłoby je wprowadzić jeszcze przed okresem planowanej ciąży.

Poniżej przedstawiono kilka najważniejszych wskazówek żywieniowych, uwzględniających najnowsze wytyczne opracowane przez Instytut Matki i Dziecka.

Wskazówka 1. – Okres przygotowań.

Jeżeli ciąża jest planowana warto „wyczyścić kartę” i zapewnić swojemu dziecku miejsce w pełni przyjazne do jego rozwoju. Jest to ostatni dzwonek na wyeliminowanie czynników mogących utrudnić dziecku prawidłowy rozwój, szczególnie w I trymestrze ciąży, kiedy to ma miejsce proces organogenezy, czyli kształtowania się poszczególnych narządów oraz układów.

 • Ważne jest zaprzestanie palenia oraz wyeliminowanie alkoholu z diety.
 • Przy nadwadze lub otyłości należy zaplanować wraz z lekarzem i dietetykiem terapię żywieniową mającą na celu bezpieczną utratę zbędnych kilogramów, bez narażania na ryzyko niedoborów pokarmowych. W końcu organizm przyszłej matki stanie się magazynem składników pokarmowych dla rosnącego dziecka.

Dlaczego należy walczyć z nadmierną masą ciała przed planowaną ciążą?

Nadmierna tkanka tłuszczowa to zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych i innych problemów metabolicznych, nadciśnienia tętniczego, obrzęków, trudności podczas porodu, a nawet zajścia przedwczesnej akcji porodowej czy dodatkowe obciążenie dla stawów i kręgosłupa. Nie mówiąc już o wpływie na zdrowie dziecka, gdzie badania wykazują, że kobiety otyłe rodziły dzieci z predyspozycją do otyłości i chorób metabolicznych.

 • Przyjmowanie dotychczasowych leków i suplementów należy skonsultować z lekarzem.

Wskazówka 2. – Jedz DLA DWOJGA, nie za dwoje.

Wielu członków rodziny, gdzie przeważnie jeden jest mądrzejszy od drugiego, będzie chciało zadbać o dietę przyszłej mamy. Apeluje się tutaj do kobiety ciężarnej o silną wolę i wierność zasadom przekazanym przez lekarza i dietetyka, gdyż stopniowy przyrost masy ciała jest normalną fizjologiczną odpowiedzią organizmu na rosnący w macicy płód, a dieta powinna być ułożona pod kątem zapotrzebowań dziecka w tym okresie.

 • I trymestrze zalecany przyrost masy ciała waha się od 0,5 do 2 kg*.
 • W II i III trymestrze pożądany przyrost masy ciała to ok. 0,5 kg/tydzień*.

*wytyczne dla kobiet o prawidłowej masie ciała (BMI 18,5-24,9) przed zajściem w ciążę

A teraz bardzo ważna kwestia dotycząca prawidłowego przyrostu masy ciała– zapotrzebowanie kaloryczne.

 • I trymestrze dotychczasowe zapotrzebowanie energetyczne nie ulega zmianom!
 • Dopiero w II trymestrze wzrasta o 360 kcal.
 • III trymestrze wzrasta o 475 kcal w stosunku do zapotrzebowania sprzed ciąży.

Wskazówka 3. – Zapotrzebowanie na składniki odżywcze i ich najlepsze źródła.

Zalecenia w tym temacie nie odbiegają znacznie od zasad racjonalnego żywienia.

 • Węglowodany55-60% energii całkowitej

W tym: 8 porcji produktów zbożowych dziennie w I trymestrze

9 porcji produktów zbożowych dziennie w II i III trymestrze

 • Białka1,1 -1,3 g/m. c. sprzed ciąży/dobę

W tym: 60% białka zwierzęcego

40% białka roślinnego

 • Tłuszcze: 25-30% energii całkowitej

Kwasy tłuszczowe:

         wielonienasycone: 12-20% energii całkowitej w tym kwasy EPA i DHA minimum 200 mg/dobę,  a stosunek omega-6:omega-3 = 4:1. 

         jednonienasycone: do 20% energii całkowitej

nasycone: do 10%, w tym tłuszcze trans do 1% energii całkowitej

Wskazówka 4. – Zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne.

 • Kwas foliowy (folacyna, wit. B9)

Jest niezwykle ważny, bo to dzięki niemu komórki prawidłowo się dzielą i rosną. Przede wszystkim zapobiega rozwojowi wad cewy nerwowej (przepukliny oponowe i oponowo-rdzeniowe np. rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie). Na 6 tygodni przed zajściem w ciążę należy przyjmować 0,4 mg folacyny dziennie i kontynuować suplementacja do II trymestru

 • Żelazo

Pierwiastek ten niezbędny do wytwarzania hemoglobiny, której zadaniem jest dostarczanie tlenu do komórek i płodu jest potrzebny w dawce ok. 27 mg/dzień. Najlepiej wchłania się w towarzystwie wit. C.

 • Jod

Jest kluczowym pierwiastkiem warunkującym prawidłowe działanie tarczycy i współtworzenie jej hormonów, dzięki którym jest regulowany metabolizm, dojrzewanie oraz praca poszczególnych układów.

Zapotrzebowanie:150-200 μg/dobę, szczególnie w I trymestrze 200 μg/dobę.

 • Witamina D3

Biorąc pod uwagę nasłonecznienie dostępne w Polsce, zaleca się osobom dorosłym

od 800 do 2 000 IU/dzień (20-50 μg/dobę). U kobiet w ciąży należy rozważyć dawkę

od 1 500 do 2 000 IU/dzień (37,5-50 μg/dobę).

 • Wapń

Składnik kości. Jego proces przyswajania zależy od zawartości, przede wszystkim   wit. D, laktozy i oligosacharydów. Wchłanianie utrudniają zaś szczawiany i fitynianyzawarte np. w rabarbarze, kakale, a nadmierne spożywanie kawy i soli kuchennej wiążą się z jego wytracaniem z organizmu. Zapotrzebowanie na wapń w okresie ciąży to 1 000-1 300 mg dziennie. 

Wskazówka 5. – Uwaga!

 • Witamina A

Rozpuszczalna w tłuszczu, warunkuje prawidłowy rozwój narządu wzroku. Niedobory występują rzadko, a przedawkowanie jest dla dziecka tragiczne w skutkach, gdyż można się wtedy spodziewać wad twarzoczaszki czy układu krążenia. Najlepiej jest spożywać beta-karoten, który jest prekursorem tej witaminy, a jego wchłanialność jest zależna od aktualnego zapotrzebowania organizmu.

 • Witamina E

Antyoksydant, chroni komórki przed reaktywnymi formami tlenu. Jego nadmiar też nie jest wskazany ze względu na możliwość wywołania wad u płodu. Zalecane dzienne spożycie to 15-19 mg/dzień.

Produkty, których należy unikać

Sery: pleśniowy, camembert, feta

Niepasteryzowane mleko i przetwory z niego

Surowe lub niedopieczone mięso, ryby i owoce morza

Surowe jaja

Słodziki, napoje gazowane, żywność wysokoprzetworzona

Zdrowa mama to zdrowe dziecko. Prawidłowe odżywianie odgrywa tutaj kluczową rolę w zapewnianiu niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej dostawie energii. Warto zwrócić na powyższe wskazówki uwagę, gdyż na pewno pomogą one przeżyciu ciąży jako jednego z piękniejszych okresów w życiu.

 

Piśmiennictwo
1. D. Świątkowska; „Poradnik Żywienia Kobiet w Ciąży”; Instytut Żywności i Żywienia
2. M. Berner- Trąbska, U. Kowalska-Koprek i wsp.; „Wpływ nadwagi lub otyłości u ciężarnych na przebieg ciąży i okresu okołoporodowego z uwzględnieniem stanu urodzeniowego noworodka w oparciu o materiał kliniczny”; Ginekologia Polska; 2009
3.Polskie Forum Profilaktyki Układu Krążenia: http://www.pfp.edu.pl/index.php?id=wytzywienie
4. European Food Information Council: http://www.eufic.org/article/pl/artid/49/

autor:
Hanna Kloczkowska
dietetyk
absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Wskazówki żywieniowe dla kobiet w ciąży
5 (100%) 2 votes