O wzroście popularności suplementów diety

Chcesz mieć piękne włosy i paznokcie? A może marzysz o tym, aby być zawsze w formie i mieć energię do działania? Kup suplement diety i ciesz się zdrowiem oraz promiennym wyglądem. Producenci suplementów kuszą obietnicą uzyskania zadowalającego efektu w sposób łatwy i przyjemny oraz za niezbyt wygórowaną cenę. 

Z tego powodu z roku na rok rośnie liczba osób przyjmujących witaminy i minerały w postaci tabletek. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie alarmują, że sprzedaż suplementów diety w Polsce stale wzrasta. W 2011 roku dochód z ich sprzedaży nie przekraczał 3 mld złotych, podczas gdy w ostatnim czasie wyniósł on 3,5 mld złotych. Szacuje się, że do 2018 r. kwota ta ma wzrosnąć do ponad 5 mld złotych.

Jakie są przyczyny wzrostu popularności suplementów diety? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że żyjemy w czasach, w których kładzie się duży nacisk na wysoką efektywność. Oczekuje się , że powierzone zadania zawsze będą wykonane szybko i dokładnie. Wiele osób na co dzień żyje pod ogromną presją, co może wywołać u nich nieprzyjemne napięcie emocjonalne. Starając się stawić czoło codziennym wyzwaniom, każdy z nas chce być jak najlepiej do tego przygotowany. Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że do tego niezbędny jest dobry stan zdrowia. Jak jednak o niego zadbać, gdy stale jest się w biegu? Tu z pomocą przychodzą  producenci suplementów diety, którzy oferują gotowe i szybkie rozwiązanie. Wystarczy jedna tabletka dziennie i jesteśmy przygotowani do walki z przeciwnościami losu. Innym powodem, dla którego tak chętnie sięgamy po suplementy, jest niekończąca się pogoń za pięknem.

Kobiety zewsząd są bombardowane przekazem, że zawsze muszą wyglądać olśniewająco. Ich włosy muszą lśnić, paznokcie powinny zachwycać, a cera ma być zawsze nieskazitelna. Dlatego powstaje coraz więcej suplementów diety dla kobiet, które mają w tym pomóc. Producenci tych preparatów doskonale wiedzą, jakich argumentów użyć, aby zachęcić konsumentów do zakupienia ich produktów. I choć rozważne zażywanie witamin i minerałów w tabletkach, szczególnie w okresie zwiększonego zapotrzebowania, samo w sobie nie jest niczym złym, to zawsze powinno pamiętać się o zachowaniu umiaru. Przyjmowanie suplementów diety to rozwiązanie tymczasowe i niestety wiążące się z pewnym ryzykiem. Nadużywanie wszelakiego rodzaju suplementów diety może wywołać wręcz odwrotny efekt i spowodować, że stan naszego zdrowia ulegnie pogorszeniu. Szczególnie narażone na to są osoby, które przyjmują wiele specyfików na raz, nie konsultując tego ze swoim lekarzem.

Zawsze należy się upewnić, czy dany preparat jest dla nas odpowiedni i czy nie wchodzi w interakcje z przyjmowanymi przez nas lekami. Zanim sięgniemy po kolejny suplement diety, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby dostarczenie witamin i minerałów razem z pożywieniem. Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie uważają, że dzięki odpowiednio zrównoważonej diecie jesteśmy w stanie zapewnić organizmowi wszystkie niezbędne dla zdrowia substancje. Dodatkowo przygotowanie zdrowych posiłków może stać się naszą pasją. Gotowanie jest zajęciem, które można wykonywać razem z bliskimi osobami, co z pewnością pozytywnie wpłynie na relacje z nimi. Przy okazji możemy odkryć wiele interesujących potraw, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Zabiegani również mogą bez problemu znaleźć coś dla siebie, ponieważ istnieją setki przepisów na szybkie i zdrowe posiłki. Rozplanowanie diety, która będzie dostarczała nam wszystkie niezbędne witaminy i minerały to wysiłek, który z pewnością się opłaci. To inwestycja w nasze zdrowie teraz i w przyszłości.

Piśmiennictwo
1. Polacy nadużywają suplementów diety. Informacja prasowa Instytutu Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła w Warszawie [online]. [dostęp 02 lutego 2016]. Dostępny w Internecie: http://www.izz.waw.pl/attachments/article/386/Suplementy diety – Informacja Prasowa.doc

autor:
Karina Wiśniowska
psycholog
absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego

O wzroście popularności suplementów diety
5 (100%) 1 vote