Jak schudnąć? – właściwe i skuteczne podejście do diety

Problem nadmiernej masy ciała dotyczy coraz większej grupy polskiego społeczeństwa. Walka z nadwagą i otyłością prowadzona jest zarówno przez dietetyków jak i specjalistów innych dziedzin. Codziennie zasypywani jesteśmy nowymi coraz bardziej „skutecznymi” metodami redukującymi masę tłuszczową. Efekt końcowy tych metod jest różny. Reklamowane jako skuteczne nowe suplementy diety i komercyjne diety cud – zawodzą. Ponadto przyczyniają się nie do zmniejszenia masy ciała a zwiększenia wywołanym tzw. efektem jo-jo.

Pierwszy krok – sukces zależy od nas samych!

Rozwiązanie problemu nadmiernej masy ciała jest możliwe. Wszystko zależy od podejścia i właściwego nastawienia. Pierwszym najważniejszym krokiem jaki należy wykonać w kierunku zgrabnej sylwetki jest przedstawienie argumentów za, którymi stoi dieta. Należy uświadomić sobie, że można pozbyć się „wałków” tłuszczu na brzuchu, pośladkach i udach, ponieważ tak naprawdę wszystko zależy od nas samych!Owszem wymaga to pewnych poświeceń i niekiedy ciężkiej pracy nad samym sobą i swoimi przyzwyczajeniami  – ale da się schudnąć.

Dieta będzie miała pozytywny efekt dopiero po  zmianie sposobu myślenia. Należy dbać o motywację tak, aby wytrwać w swoim postanowieniu i przestrzegać nowych zasad żywienia. Dobrze jeśli mamy wsparcie osób trzecich. Wiele przeprowadzonych badań naukowych udowodniło, że utrata masy ciała i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie jest łatwiejsze, jeśli osoba odchudzająca wspierana jest przez bliskich.

Co zrobić? Gdzie się udać?

Następnym krokiem jest dieta redukcyjna tzw. dieta odchudzająca, której bilans energetyczny jest ujemny. Oznacza to różnicę pomiędzy wartością energetyczną uzyskiwaną z przyjmowania składników pokarmowych (zawierających konkretną ilość kalorii) a ilością energii wydatkowanej przez organizm (na podstawową przemianę materii i aktywność fizyczną). Odchudzającą dietę niskoenergetyczną może przygotować dietetyk. Właściwie dobrana dieta układana jest przez niego indywidualnie dla każdego. Wynika to z faktu różnicy stanu zdrowia, wydolności fizycznej i innych czynników charakteryzujących organizm człowieka.

Zebrany wywiad żywieniowy i badania antropometryczne niezbędne są dietetykowi do znalezienia błędów dietetycznych jakie wcześniej popełniał pacjent oraz oceny stanu fizjologicznego organizmu. Wszystko to ma pośrednio duże znaczenie podczas modyfikacji diety. Rozpisany program żywieniowy składający się z jadłospisu, zaleceń dietetycznych, produktów wskazanych i niezalecanych powinien wystarczyć by pacjent wiedział jak się odżywiać podczas diety oraz jak na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Podczas odchudzania warto jest zwiększyć swoją aktywność ruchową. Nie tylko wspomoże ona schudnąć ale poprawi naszą wydolność fizyczną i kondycję. Połączenie indywidualnie dobranej diety redukcyjnej i ćwiczeń na siłowni jest kluczem do szczupłego atrakcyjnego ciała.

autor
mgr dietetyki Jakub Bukowski
absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Jak schudnąć? – właściwe i skuteczne podejście do diety
5 (100%) 1 vote