Dietetyk osoba pracująca po godzinach

Stały grafik, systematyczne godziny pracy, wolne wieczory i weekendy lub praca na telefon, w godzinach popołudniowych, możliwość długich leniwych poranków i wstawania w późniejszych porach. Dwa skrajnie różne warianty pracy. Oba posiadają swoje wady i zalety, zwolenników i przeciwników. Natomiast w którym znajdzie się zawód dietetyka?

Pełna dyspozycyjność

Dietetyk to osoba, która indywidualnie umawia się z pacjentem na wizytę. Dla większości z nich najodpowiedniejsze będą godziny popołudniowe, dlatego niestety godziny pracy dietetyka nie mogą być podobne do wszystkich innych. Praca w standardowym układzie 8:00-16:00 w tym wypadku nie wchodzi w grę, jeśli chcemy pozyskiwać jakichkolwiek pacjentów. To właśnie dietetyk musi się dostosować do pacjenta i wyjść naprzeciw jego oczekiwaniom. Co więcej godziny pracy dietetyka będą się wydłużać wraz z rosnącą liczbą pacjentów.

Wolne poranki

Niestety na ten luksus również nie każdy dietetyk może sobie pozwolić. Praca w godzinach popołudniowych nie zwalania z pracy w godzinach porannych. Dlaczego ? Otóż samo przyjmowanie pacjentów nie wystarczy, Dietetyk musi poświęcić czas na układanie jadłospisów, które najczęściej są tworzone indywidualnie dla każdego pacjenta. Jeśli ktoś cechuje się dużą samodyscypliną i sprawnością w tej kwestii może wygospodarować sobie dzień czy dwa wolnego, jeśli jednocześnie odpowiednio ułoży sobie godziny przyjęć pacjentów. Jednak niestety w praktyce rzadko się to zdarza. Co więcej, jeśli ktoś prowadzi swoją własną działalność, to właśnie poranki i tak naprawdę każdą wolną chwilę będzie musiał poświęcić na sprawy organizacyjne czy pozyskiwanie nowych klientów.

Edukacja i reklama

Te dwa elementy są nieodłączne w pracy dietetyka. Żywienie człowieka jest dziedziną, w której co chwila pojawia się coś nowego. Normy i zalecenia są ciągle aktualizowane, publikowane są najnowsze wyniki badań i odkrycia. Wykwalifikowany dietetyk musi stale uzupełniać swoją wiedzę, co niestety zabiera niemało czasu. Wiąże się to również z uczestnictwem we wszelkiego rodzaju szkoleniach czy konferencjach, które najczęściej odbywają się w weekendy. Ma to również swoje plusy, gdyż są to doskonałe miejsca, aby przedstawić swoje usługi i pozyskać nowych klientów.
Dobrym sposobem na reklamę jest również uczestnictwo w imprezach masowych, które oczywiście najczęściej odbywają się w weekendy, ale przynoszą widoczne rezultaty

Podsumowując zawód dietetyka, w szczególności prowadzenie własnej działalności, jest wymagającą pracą. Nie może ograniczać się do klasycznej pracy na etat. Wymaga pełnej dyspozycyjności i częstej pracy po godzinach, w połączeniu z dobrą organizacja pracy i ciągłą koniecznością edukacji.

 

Rate this post