Brak ruchu bardziej szkodliwy niż otyłość?


„Ruch to zdrowie” mówi znane powiedzenie. Okazuje się, że jest w tym dużo prawdy, ponieważ ostatnie badania opublikowane przez American Journal of Clinical Nutrition wskazują na to, że unikanie aktywności fizycznej może nieść za sobą więcej negatywnych konsekwencji niż otyłość. 

  • brak aktywności fizyczne - telewizja

Ruch od zawsze pełnił istotną rolę w naszym życiu, jednak w obliczu zmieniającego się świata coraz częściej jesteśmy skazani na siedzący tryb życia. Coraz więcej czasu spędzamy każdego dnia przy komputerze, w samochodzie, a także przed telewizorem. Według wyliczeń naukowców Cambridge University wynika, że siedzący tryb życia skutkuje dwukrotnie wyższą liczbą zgonów wśród mieszkańców Europy niż otyłość.  Z nadmierną tuszą wiąże się bowiem 337 tysięcy zgonów rocznie, zaś brak wysiłku fizycznego powoduje ponad 650 tysięcy zgonów. Na podstawie 12-letnich obserwacji, którymi objęto ponad 334 tysięcy Europejczyków stwierdzono, że częściej umierały te osoby, które były mniej aktywne fizycznie [1].

aktywność fizyczna - bieg

Prof. Ulf Ekelund wysunął tezę, że brak aktywności jest szkodliwy dla zdrowia i podwyższa ryzyko zgonu u wszystkich osób – niezależnie od masy ciała. Przedwcześnie umierają nawet osoby szczupłe, które nie wykonują żadnego wysiłku fizycznego. Z kolei osoby otyłe, które starają się być aktywne, są mniej zagrożone ryzykiem zgonu niż inni otyli ograniczający się jedynie do siedzącego trybu życia [2]. Według badaczy wprowadzenie minimalnej aktywności fizycznej, za jaką uważa się codzienny 20-minutowy intensywny spacer, zmniejszyłoby liczbę zgonów w Europie o 7,5%. Wyeliminowanie problemu otyłości natomiast skutkowałoby obniżeniem zgonów o 3,6%. Widać zatem, że regularny wysiłek fizyczny ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia [3].

Dostosowana do indywidualnych potrzeb aktywność fizyczna może przynieść szereg korzyści dla naszego zdrowia. Regularne uprawianie sportu jest szczególnie ważne w profilaktyce wielu przewlekłych schorzeń, takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, nowotwory, nadciśnienie, otyłość, osteoporoza czy depresja [5]. Badania przeprowadzone na grupie 15 tysięcy dorosłych mieszkańców krajów Unii Europejskiej pokazują, że aktywne formy spędzania czasu wolnego sprzyjają utrzymywaniu prawidłowej masy ciała oraz zmniejszają ryzyko ponownego tycia po zakończeniu odchudzania. Zwiększona aktywność fizyczna oraz odpowiedni sposób żywienia mają także decydujące znaczenie w zapobieganiu i leczeniu chorób metabolicznych. Z aktywnością fizyczną wiążą się również zmiany psychospołeczne, takie jak: wzrost pewności siebie, obniżenie ryzyka stanów depresyjnych, poprawę modelu odżywiania, poprawa samopoczucia i ogólnej jakości życia oraz lepszy stan zdrowia [4].

zdrowa aktywność fizyczna

Amerykańskie badanie Aerobics Center Longitudinal Study wykazało, że nawet zła dieta nie jest tak groźna dla zdrowia jak brak ruchu. U osób z nadwagą, które są aktywne fizycznie ryzyko przedwczesnego zgonu jest o połowę mniejsze niż u osób szczupłych, lecz nieuprawiających sportu. Ruch może bowiem usprawnić metabolizm oraz przyspieszyć przemianę materii, czego skutkiem jest obniżenie stężenia cukru we krwi, ciśnienia tętniczego oraz poziomu złego cholesterolu i trójglicerydów [6]. Według American Heart Association siedzący tryb życia należy do najważniejszych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Dlatego też zwiększenie aktywności fizycznej jest jednym z podstawowych celów nowoczesnej strategii zdrowia publicznego [7]. Bardzo ważne jest to, że na rozpoczęcie aktywności nigdy nie jest za późno. Ćwiczenia można dostosowywać do aktualnej formy fizycznej i stopniowo zwiększać ich intensywność. Nawet osobom ciężko chorym na serce zaleca się podjęcie ćwiczeń, oczywiście pod ścisłą kontrolą lekarza, choć jeszcze kilka lat temu specjaliści przestrzegali przed podejmowaniem wysiłku fizycznego przez te osoby.

W czasie ruchu dochodzi do usprawnienia przepływu krwi, w wyniku czego cząsteczki tłuszczu nie osadzają się na ścianach naczyń krwionośnych. Nie dochodzi do zatkania drobnych naczyń, co mogłoby doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Badania Chi-Pang Wen z National Health Research Institutes w Zhunan na Tajwanie wykazały, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zawału serca nawet o 50% [6]. Inny badacz, Art Kramer z Beckman Institute wykazał, że ruch wpływa również na poprawę pamięci. Po dwóch latach regularnych ćwiczeń u 120 ochotników obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć, powiększył się o 2%, co widoczne jest na zdjęciach wykonanych rezonansem magnetycznym. Po serii ćwiczeń badani wypadali też lepiej o ok. 15-20% w testach sprawdzających zdolność zapamiętywania[6].

Aktywność fizyczna w dzisiejszych czasach jest bardzo ważnym elementem życia. Wobec zagrożeń wynikających ze statycznego trybu życia ruch może być najlepszym, a przy tym najtańszym sposobem na dłuższe życie i zapobieganie wielu chorobom. Należy więc pamiętać o codziennej dawce ruchu każdego dnia. 

 

Piśmiennictwo:

  1. http://www.mp.pl/treningzdrowotny/aktualnosci/show.html?id=113864
  2. Rymkiewicz B.: Brak ruchu jest jeszcze bardziej szkodliwy niż otyłość. na podst. info PAP- Nauka (http://bieganie.pl)
  3. http://www.focus.pl/czlowiek/siedzenie-moze-zabic-12142
  4. Nowak M.A.: Relationships between the perception of the influence of physical activity on health and women’s engagement in exercise of their physical passivity- Women’s awareness of health benefits of physical activity. Pol. J. Sport Tourism 2010, 17, 179-190.
  5. The Health Benefits of Sport and Physical Activity http://sportanddev.org
  6. http://stylzycia.newsweek.pl/rodaku--rusz-sie-,96363,1,1.html
  7. Zarzeczna-Baran M., Wojdak-Hassa E., Pęgiel-Kamrat J., Zdrojewski T., Wyrzykowski B.: Aktywność fizyczna jako metoda zapobiegania chorobom serca w opinii i praktyce uczestników sondażu reprezentatywnego w polskim projekcie 400 miast. Ann. Acad. Med. Gedan., 2006, 36, 201 – 209.


Aleksandra Nowak
Biolog
Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego

« Powrót do bazy wiedzy

O nas

akredytacja-kuratorium-oswiaty.jpg

Akademia Dietetyki jest wyspecjalizowaną placówką oświatową, której organem założycielskim jest Fundacja Rozwoju Kapitału Ludzkiego.

więcej...

Nasi wykładowcy

image_1.jpg

Agnieszka Guligowska

dyrektor merytoryczny

dietetyk-karolina-kazmierczak-siedlecka.jpg

Karolina Kaźmierczak- Siedlecka

                          Gdańsk

image_5.jpg

Paweł Janus

Kraków

image_20.jpg

Olga Mrawiec

Warszawa


Dla uczestników szkoleń

akademia-dietetyki-regulamin.jpg

Regulamin

Regulamin placówki oświatowej "Akademia Dietetyki" - Centrum Kształcenia Ustawicznego...

więcej...

absolwent-dietetyki.jpg

Co potrafią nasi absolwenci?

Absolwenci Akademii Dietetyki są profesjonalnie przygotowani do pracy w obszarze dietetyki...

więcej...

egzamin-dietetyk.jpg

Literatura obowiązkowa i uzupełniająca

czyli, co warto przeczytać, aby wiedziec więcej...

więcej...

kurs-dietetyki.jpg

Niezbędnik kursanta

czyli, co każdy uczestnik szkolenia wiedzieć powinien... 

więcej...


Wyróżnienia, podstawy prawne

kuratorium-oswiaty-w-lodzi.jpg

Akredytacja Kuratora Oświaty w Łodzi

Najwyższa jakość naszych szkoleń została potwierdzona przyznaniem akredytacji Kuratora Oświaty w Łodzi.

więcej...

Egzamin potwierdzający przygotowanie do zawodu

Kurs zaawansowany dietetyki kończy się egzaminem umożliwiającym potwierdzenie przygotowania do zawodu dietetyk.

więcej...

Zaświadczenia

Akademia Dietetyki jako placówka oświatowa, ma prawo wydawania zaświadczeń o ukończeniu danego szkolenia na drukach MEN.

więcej...

Opinie o Akademii Dietetyki 

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Lublinie - opinie

"Program szkolenia był zgodny z moimi oczekiwaniami. Materiał przekazywany w sposób jasny i klarowny. Kurs podstawowy zachęcił do poszerzania swojej wiedzy na kursie zaawansowanym."

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Gdańsku - opinie

"Organizowany przez Akademię Dietetyki kurs oceniam jak najbardziej pozytywnie. Jego forma w zadawalającym stopniu spełniła moje oczekiwania, ponieważ poza uzyskaniem wiedzy teoretycznej, nauczyłam się wielu praktycznych rzeczy."

opinia.jpg

Kurs dietetyki we Wrocławiu - opinie

"Wiedza oraz sposób przekazywania informacji był na najwyższym poziomie. Bardzo miła i sympatyczna atmosfera[...]"

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Warszawie - opinie

Na szkolenie szłam "z przymusu zawodowego" a już po pierwszym spotkaniu wiedziałam, że to była bardzo dobra decyzja. Uważam, że każdy kto chce świadomie  żyć powinien takie szkolenie przejść.

więcej...

opinia.jpg

Kurs dietetyki w Katowicach - opinie

Jako uczestnicy kursu podstawowego oraz zaawansowanego z zakresu dietetyki realizowanego w Państwa Akademii, chcielibyśmy wyrazić swoją opinię na temat prowadzącej zajęcia...

więcej... 

opinia.jpg

Kursy z dietetyki dla seniorów w Łodzi - opinie

Opinie osób po 60 roku życia na temat kursów dla seniorów w Łodzi realizowanych w ramach projektu "Zdrowa dojrzałość: wolontariat kompetencji z zakresu dietetyki" prowadzonego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS)

więcej...