Dieta ketogenna wciąż budzi wiele kontrowersji wśród lekarzy, sportowców i trenerów. Bardzo mało jest doniesień naukowych, dotyczących wpływu diet ubogich w węglowodany na skład ciała czy możliwości wysiłkowe u sportowców. Wątpliwości budzi również fakt długości stosowania tego sposobu żywienia w badaniach klinicznych. Zazwyczaj jest to maksymalnie 5 dni, co może być niewystarczające do zaobserwowania pełnego jej działania na organizm sportowca.
W kilku pracach wykazano, że długotrwała dieta ketogenna może sprzyjać redukcji lub utrzymania masy ciała i tkanki tłuszczowej w dyscyplinach, w których niezwykle ważny jest odpowiedni skład i masa ciała.
Brak dostarczania węglowodanów wraz z dietą, prowadzi do większego spalania własnych rezerw tkanki tłuszczowej i ogólnej, większej wrażliwości ustroju do wykorzystywania tłuszczu jako źródła energii. Brak podaży węglowodanów warunkuje niski poziom insuliny.
Innym korzystnym aspektem stosowania diety wysokotłuszczowej w celu redukcji masy ciała, jest brak ciągłego uczucia głodu, jaki towarzyszy niskokalorycznym, wysoko-węglowodanowym dietom redukcyjnym.
Niestety, stosowanie diet wysokotłuszczowych z niską podażą węglowodanów ma również negatywne aspekty. Niezwykle trudne jest przestawienie organizmu z diety mieszanej na dietę ketogenną. Trwanie tego okresu jest zróżnicowane osobniczo i waha się w okresie 7-20 dni, co jest niezwykle istotne w przypadku wyczynowo trenujących sportowców. Obserwuje się w tym czasie znaczne pogorszenie samopoczucia i kondycji fizycznej. Pojawiają się częste bóle głowy, zmęczenie, osłabienie koncentracji i uwagi.
Innym ważnym czynnikiem jest jakość spożywanych tłuszczów. Należy uwzględnić w diecie zdecydowanie większą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz właściwą proporcję kwasów Omega 3 do Omega 6. W przypadku dominacji tłuszczy zwierzęcych i cholesterolu, dieta może sprzyjać występowaniu problemów gastrycznych u sportowców.
Dodatkowo, obserwuje się zaburzenie proporcji poszczególnych frakcji cholesterolu we krwi. Często może występować niedobór podstawowych składników mineralnych i błonnika, spowodowanych wykluczeniem spożycia warzyw i owoców. Należy więc przyjmować suplement witaminowo-mineralny i błonnik w tabletkach.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy połączyć dietę ketogenną wraz z treningiem. Powinna ona jednak być uwzględniona w okresie przygotowawczym, gdy intensywność treningowa jest stosunkowo niska, aby maksymalnie wykorzystać proces spalania tkanki łuszczowej w organizmie.
Piśmiennictwo:
autor:
mgr Laura Piejko
fizjoterapeuta, kosmetolog
absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
Regulamin placówki oświatowej "Akademia Dietetyki" - Centrum Kształcenia Ustawicznego...
Absolwenci Akademii Dietetyki są profesjonalnie przygotowani do pracy w obszarze dietetyki...
Akredytacja Kuratora Oświaty w Łodzi
Najwyższa jakość naszych szkoleń została potwierdzona przyznaniem akredytacji Kuratora Oświaty w Łodzi.
Egzamin potwierdzający przygotowanie do zawodu
Kurs zaawansowany dietetyki kończy się egzaminem umożliwiającym potwierdzenie przygotowania do zawodu dietetyk.
Akademia Dietetyki jako placówka oświatowa, ma prawo wydawania zaświadczeń o ukończeniu danego szkolenia na drukach MEN.
Kurs dietetyki w Lublinie - opinie
"Program szkolenia był zgodny z moimi oczekiwaniami. Materiał przekazywany w sposób jasny i klarowny. Kurs podstawowy zachęcił do poszerzania swojej wiedzy na kursie zaawansowanym."
Kurs dietetyki w Gdańsku - opinie
"Organizowany przez Akademię Dietetyki kurs oceniam jak najbardziej pozytywnie. Jego forma w zadawalającym stopniu spełniła moje oczekiwania, ponieważ poza uzyskaniem wiedzy teoretycznej, nauczyłam się wielu praktycznych rzeczy."
Kurs dietetyki we Wrocławiu - opinie
"Wiedza oraz sposób przekazywania informacji był na najwyższym poziomie. Bardzo miła i sympatyczna atmosfera[...]"
Kurs dietetyki w Warszawie - opinie
Na szkolenie szłam "z przymusu zawodowego" a już po pierwszym spotkaniu wiedziałam, że to była bardzo dobra decyzja. Uważam, że każdy kto chce świadomie żyć powinien takie szkolenie przejść.
Kurs dietetyki w Katowicach - opinie
Jako uczestnicy kursu podstawowego oraz zaawansowanego z zakresu dietetyki realizowanego w Państwa Akademii, chcielibyśmy wyrazić swoją opinię na temat prowadzącej zajęcia...
Kursy z dietetyki dla seniorów w Łodzi - opinie
Opinie osób po 60 roku życia na temat kursów dla seniorów w Łodzi realizowanych w ramach projektu "Zdrowa dojrzałość: wolontariat kompetencji z zakresu dietetyki" prowadzonego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS)